< sekcia Zahraničie

Z Ruska dorazili do Budapešti prvé vzorky vakcíny proti koronavírusu

Vakcína, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Desať vzoriek bolo pri prevoze skladovaných v kontajneri, v ktorom priebežne udržiavali teplotu mínus 18 stupňov Celzia.

Budapešť 19. novembra (TASR) - Odborníci maďarského štátneho laboratória už môžu začať testovať ruskú vakcínu proti novému druhu koronavírusu. Jej vzorky totiž vo štvrtok letecky doviezli z Ruska do Budapešti. Oznámil to na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Podľa jeho slov je Maďarsko prvou európskou krajinou, ktorá dostala vzorky očkovacej látky. Desať vzoriek bolo pri prevoze skladovaných v kontajneri, v ktorom priebežne udržiavali teplotu mínus 18 stupňov Celzia.

"Maďarskí experti majú vakcínu analyzovať tak, aby (následne) padlo odborne podložené rozhodnutie o prípadnom použití ruskej očkovacej látky," dodal Szijjártó.

Šéf maďarskej diplomacie ešte 13. novembra povedal, že s ruskou stranou pokračujú rokovania aj o prípadnej výrobe tejto očkovacej látky na území Maďarska. Budapešť pritom podľa jeho slov rokuje o možnostiach nákupu vakcíny proti koronavírusu aj s Čínou či Izraelom. Minister vtedy tiež ocenil, že pokročil aj vývoj vakcíny na ktorej spolupracuje americká a nemecká firma.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach