Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

ZNEPOKOJIVÝ OBJAV: Štvrtina riečnych lokalít na svete je kontaminovaná

Na archívnej snímke z 19. apríla 2021 kačica pláva okolo plastových fliaš a odpadu na rieke Sáve v srbskom Belehrade. Foto: TASR/AP

Rieky sú najviac znečistené v rozvojových krajinách, ktoré nemajú vybudovanú dostatočnú infraštruktúru odpadových vôd a skladujú odpad v blízkosti riek.

Londýn 15. február (TASR) - Znepokojivé množstvá farmaceutického odpadu objavili vedci až v štvrtine skúmaných riek vo svete. Preskúmali pri tom 258 riek a na nich viac ako 1000 lokalít. TASR o tom informuje na základe správy agentúr PA Media a DPA.

Vedci upozorňujú, že takéto znečistenie vodných tokov farmaceutickým odpadom predstavuje celosvetový problém. Prítomnosť chemikálií v riekach, na ktorú poukázala štúdia vydaná akademickým žurnálom PNAS, predstavuje nebezpečenstvo pre živé organizmy aj v okolí znečistených vôd. Výskumníci varujú, že to môže viesť k vytvoreniu nebezpečnej rezistencie mikróbov voči antibiotikám.

Správa výskumníkov z Univerzity v Yorku odhalila chemické znečistenie riek na všetkých svetových kontinentoch. Vo vzorkách vôd objavili spomedzi liečiv najmä antidepresíva, antibiotiká, betablokátory a paracetamol.

Rieky sú najviac znečistené v rozvojových krajinách, ktoré nemajú vybudovanú dostatočnú infraštruktúru odpadových vôd a skladujú odpad v blízkosti riek. Ide najmä o regióny ako subsaharská Afrika, Južná Amerika a časti južnej Ázie, ktoré však vedci najmenej monitorovovali.
Na archívnej snímke z 10. novembra 2021 hinduista sa modlí v rieke Jamuna, ktorú pokryla toxická biela pena počas hinduistického posvätného sviatku v Naí Dillí.
Foto: TASR/AP

V britských riekach našli chemikálie na 54 miestach. Farmaceutický odpad sa pritom nenachádzal iba v štyroch lokalitách, a to v národnom parku Snowdonia vo Walese. Najviac kontaminovaná bola rieka Clyde v Glasgowe.

"Tento projekt nám pomohol získať poznatky o globálnom šírení farmaceutických produktov vo vodnom prostredí," povedal jeden z vedúcich projektu John Wilkinson.

Zároveň upozornil, že úroveň chemikálií v mnohých riekach nie je dostatočne preskúmaná.