Quantcast
< sekcia Zahraničie

Z ukrajinských prístavov majú vyplávať tri lode s tonami kukurice

Nákladná loď Navi-Star prevážejúca náklad kukurice vyráža z prístavu v Odese 5. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Plavidlo Polarnet vypláva z Čornomorska do tureckého Karasu s dodávkou 12.000 ton kukurice a loď Rojen zase ponesie náklad viac než 13.000 ton kukurice do prístavu Teesport v Británii.

Istanbul 5. augusta (TASR) - Povolenie na vyplávanie z ukrajinských prístavov dostali na piatok tri lode naložené dovedna vyše 58.000 tonami kukurice. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na koordinačné centrum v Istanbule, ktoré túto plavbu zabezpečuje.

Koordinačné centrum priblížilo, že v piatok ráno majú dve lode vyplávať z mesta Čornomorsk a jedna z Odesy. Plavidlo Polarnet vypláva z Čornomorska do tureckého Karasu s dodávkou 12.000 ton kukurice a loď Rojen zase ponesie náklad viac než 13.000 ton kukurice do prístavu Teesport v Británii. Z Odesy vyrazí loď Navistar s 33.000 tonami kukurice smerujúcej do írskej obce Ringaskiddy.

Hovorca regionálnej administratívy v Odese v stredu povedal, že v piatok by do Čornomorska mala doraziť loď na sypaný náklad Osprey S plaviaca sa pod vlajkou Libérie, ktorá by bola prvým plavidlom, čo sa dostalo do ukrajinského prístavu od začiatku ruskej ofenzívy.

Prvé plavidlo, ktoré v rámci prelomovej dohody Ruska a Ukrajiny sprostredkovanej v júli Tureckom a OSN s cieľom pomôcť zmierniť celosvetovú potravinovú krízu, vyplávalo v pondelok z Odesy a zhruba o 36 hodín neskôr dorazilo do Bosporského prielivu. Tím 20 inšpektorov z oboch bojujúcich strán, OSN a Turecka v stredu náklad lode skontroloval. Teraz sa plavidlo s 26.000 tonami kukurice presúva do Marmarského a Egejského mora, pričom v najbližších dňoch by malo doplávať k pobrežiu Libanonu.