Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Zahraničie

Za obhajovanie Cummingsa kritizujú Johnsona aj anglikánski biskupi

Dominic Cummings, poradca britského premiéra Borisa Johnsona odchádza zo svojho domu v Londýna v pondelok 25. mája 2020.Niekoľko biskupov anglikánskej cirkvi kritizovalo britského premiéra Borisa Johnsona za to, že neprepustil svojho poradcu Dominica Cummingsa, ktorý čelí obvineniam z opakovaného porušovania opatrení v oblasti obmedzenia pohybu osôb zavedených v boji proti pandémii nového koronavírusu.Cummingsovo počínanie počas obdobia tzv. lockdownu vyvolalo v Británii politický škandál. Johnson v nedeľu tvrdil, že jeho hlavný poradca konal "zodpovedne, legálne a bezúhonne". Rozhodnutie premiéra Borisa Johnsona, ktorý Cummingsa plne podporuje, vyvolalo neobvyklý rozpor medzi vládou Spojeného kráľovstva a anglikánskou cirkvou. Foto: TASR/AP

Bristolská biskupka Vivienne Faulová o Johnsonovi povedala, že ľudí vôbec nerešpektuje.

Londýn 25. mája (TASR) - Niekoľko biskupov anglikánskej cirkvi kritizovalo britského premiéra Borisa Johnsona za to, že neprepustil svojho poradcu Dominica Cummingsa, ktorý čelí obvineniam z opakovaného porušovania opatrení v oblasti obmedzenia pohybu osôb zavedených v boji proti pandémii nového koronavírusu. V pondelok o tom informovala televízia CNN.

U Cummingsa sa koncom marca objavili príznaky ochorenia COVID-19, ktoré je koronavírusom spôsobované. Krátko po tom opustil svoj dom v Londýne a neskôr ho videli v spoločnosti jeho syna v okolí domu Cummingsových rodičov v meste Durham v severovýchodnom Anglicku. Premiérovho poradcu na inom mieste v severovýchodnom Anglicku spozorovali aj na Veľkonočný pondelok 13. apríla.

Na základe opatrení, ktoré britská vláda prijala 23. marca, musí každá osoba, u ktorej sa vyskytli príznaky ochorenia COVID-19, zostať v domácej izolácii. Ľudia vo veku nad 70 rokov, medzi ktorých podľa agentúry AFP patria aj Cummingsovi rodičia, nesmú prijímať návštevy.

Cummingsovo počínanie počas obdobia tzv. lockdownu vyvolalo v Británii politický škandál. Johnson v nedeľu tvrdil, že jeho hlavný poradca konal "zodpovedne, legálne a bezúhonne".

Rozhodnutie premiéra Borisa Johnsona, ktorý Cummingsa plne podporuje, vyvolalo neobvyklý rozpor medzi vládou Spojeného kráľovstva a anglikánskou cirkvou.

"Pokiaľ čoskoro neuvidíme jasné pokánie, vrátane Cummingsovho prepustenia, neviem, dokedy ešte môžeme veriť tomu, čo nám ministri hovoria, a spolupracovať s nimi počas pandémie," uviedol manchesterský biskup David Walker v nedeľu na svojom Twitterovom účte.

Bristolská biskupka Vivienne Faulová o Johnsonovi povedala, že "ľudí vôbec nerešpektuje".

"Zdesenie" z ponechania Cummingsa vo funkcii vyjadrili na Twitteri aj biskupi z Liverpoolu, Leedsu, Newcastlu, north-yorkshirského Riponu či cornwallského Trura.

Cummingsovo správanie kritizovali predstavitelia Labouristickej strany i Liberálni demokrati a jeho odstúpenie žiadala aj škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Cummings bol jedným z architektov víťazstva prívržencov odchodu Británie z EÚ v referende z júna 2016 a vlani v lete sa stal osobitným poradcom premiéra Johnsona.