< sekcia Zahraničie

Plot na srbských hraniciach v Maďarsku poškodili migranti už štyrikrát

Ilustračné foto. Maďarskí vojaci počas výstavby dočasných zábran na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Ásotthalom, 184 km juhovýchodne od Budapešti 3. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Na výstavbe plota pracuje celkovo 710 ľudí od 7.00 h do 19.00 h.

Budapešť 19. augusta (TASR) - Maďarské úrady zaznamenali už štyri prípady, keď nelegálni migranti poškodili zábrany, budované na maďarsko-srbských hraniciach. Napísalo to dnes internetové vydanie maďarského denníka Napi Gazdaság.

Veliteľ stavebnej jednotky armády István Varga denníku povedal, že zábrany z ostnatého drôtu poškodili v každom z prípadov narušitelia hraníc.

Na výstavbe plota pracuje celkovo 710 ľudí od 7.00 h do 19.00 h. Podľa jeho slov celý 175-kilometrový úsek srbskej hranice bude uzatvorený do 31. augusta. V druhej etape postavia paralelne s ostnatým drôtom aj plot vysoký tri metre, a to do 30. novembra.

Výstavbu zábran v týchto dňoch komplikuje premočený terén po výdatných dažďoch, dodal Varga, podľa ktorého ale termíny dokončenia plota nie sú ohrozené.

Minister riadiaci úrad vlády János Lázár vyzval dnes parlamentné frakcie vládnych strán Fidesz a KDNP, aby kvôli migračnej vlne zvolali mimoriadnu schôdzu parlamentu. Lázár avizoval, že poslanci by mali rozhodnúť o novele trestného zákonníka s tým, že cudzincom, ktorí na maďarské územie vstúpia ilegálne, by hrozilo väzenie od troch do štyroch rokov.

Minister tiež oznámil, že predseda vlády Viktor Orbán nariadil ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby prevelil niekoľko tisíc príslušníkov polície k južným hraniciam. Tieto jednotky budú chrániť maďarsko-srbské hranice pred migrantmi a ich úlohou bude zasahovať "proti čoraz agresívnejším cudzincom, ktorí prichádzajú s čoraz dôraznejšími požiadavkami".