< sekcia Zahraničie

Začal sa odvolací proces s mužom v kauze budapeštianskeho atentátu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súd uznal muža na prvom stupni za vinného z pokusu o vraždu, zo zneužitia výbušniny a z pokusu o teroristický čin.

Budapešť 5. marca (TASR) - Na súde hlavného mesta sa v utorok v Budapešti začal odvolací proces s Lászlóom P., ktorého súd na prvom stupni odsúdil vlani v septembri na trest doživotného odňatia slobody za atentát z roku 2016 na ulici Teréz körút v maďarskej metropole.

Spravodajský server PestiSrácok.hu v tejto súvislosti pripomenul, že obvinený sa na viacerých pojednávaniach nezúčastnil a evidentne sa správal pomätene, keď svoje pôvodné výpovede korigoval. Súdny znalec z oblasti psychológie ho však uznal za spôsobilého.

Prokurátor v utorok konštatoval, že teroristický útok bol dokonaný, preto je odôvodnené, aby obvinený zostal 40 rokov vo väzení, a až po uplynutí tejto doby by mohla byť preverená možnosť jeho podmienečného prepustenia na slobodu.

Súd uznal muža na prvom stupni za vinného z pokusu o vraždu, zo zneužitia výbušniny a z pokusu o teroristický čin.

V zmysle verdiktu budú môcť muža prepustiť na slobodu najskôr po 25 rokoch, pričom súd mu nariadil aj desaťročný zákaz výkonu verejnej funkcie.

Páchateľ položil večer 24. septembra 2016 batoh obsahujúci nálož s klincami pred budovu na ulici Teréz körút v VI. budapeštianskom obvode a výbušninu na diaľku odpálil. Pri útoku utrpeli dvaja policajti ťažké zranenia.

Podozrivého maďarského občana, ktorý nemal záznamy v trestnom registri, zadržali príslušníci Centra boja proti terorizmu (TEK) 19. októbra 2016 v meste Keszthely v Zalianskej župe.

Odvolací súd vynesie rozsudok o dva týždne.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)