Quantcast
< sekcia Zahraničie

Uviaznutú veľrybu úspešne vytiahli z vôd rieky Seiny

Na snímke zhotovenej v sobotu 6. augusta 2022 environmentálnou skupinou Sea Shepherd - bieluha, chránený druh veľryby, pláva v rieke Seina vo francúzskom Notre Dame de la Garenne. Francúzski ochrancovia životného prostredia v pondelok 8. augusta uviedli, že snahy o nakŕmenie veľryby, ktorá zablúdila do rieky Seina, zatiaľ zlyhali. Foto: TASR/AP

Kým prebiehali prípravy na túto záchrannú akciu, pozdĺž brehov rieky Seiny sa zhromaždilo množstvo ľudí, ktorí operáciu pozorovali.

Paríž 9. augusta (TASR) - Veľrybu bieluhu, ktorá uviazla v rieke Seina na severe Francúzska, sa v stredu nadránom v rámci prvej fázy rozsiahlej záchrannej operácie úspešne podarilo vytiahnuť z vody. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Po takmer šesť hodín trvajúcom úsilí sa štvormetrovú 800-kilogramovú veľrybu podarilo pomocou siete a žeriavu približne o štvrtej hodine ráno SELČ vytiahnuť z rieky a umiestniť na riečny nákladný čln, kde jej okamžite začalo venovať starostlivosť viac než desať veterinárov.

Cieľom veľkej záchrannej akcie je prepraviť vysilenú veľrybu späť na otvorené more. Na ambicióznej akcii sa podieľa približne 80 ľudí vrátane 40 hasičov a množstva policajtov, ktorí oblasť zabezpečujú, uviedla generálna tajomníčka departementu Eure Isabelle Dorliatová-Pouzetová.

Kým prebiehali prípravy na túto záchrannú akciu, pozdĺž brehov rieky Seiny sa zhromaždilo množstvo ľudí, ktorí operáciu pozorovali, píše AFP.

Bieluhu, chránený druh veľryby, v Seine prvýkrát spozorovali minulý týždeň v oblasti ďaleko od jej arktického prostredia. Na záberoch z dronu, ktoré natočili francúzski hasiči, bolo vidieť, ako veľryba pomaly pláva v toku Seiny medzi Parížom a normandským mestom Rouen, čiže mnoho desiatok kilometrov vo vnútrozemí.