< sekcia Zahraničie

Záchranári vytiahli po dvoch týždňoch 11 uviaznutých baníkov

Na snímke z čínskej tlačovej agentúry Sinchua záchranári vynášajú baníka uviaznutého v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung 24. januára 2021. Foto: TASR/AP

Záchranári pritom ešte v piatok tvrdili, že vyslobodenie týchto baníkov by im mohlo trvať ďalšie dva týždne.

Peking 24. januára (TASR) - Čínskym záchranárom sa v nedeľu podarilo vyslobodiť 11 z celkových 22 baníkov, ktorí pred dvoma týždňami uviazli po výbuchu v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung. S odvolaním sa na správy čínskych štátnych médií o tom informovala agentúra Reuters. O ďalších desiatich baníkov sa dosiaľ nič nevie, zatiaľ čo jedeného ďalšieho už čínske médiá pred pár dňami vyhlásili za mŕtveho.

Ako prvého vyslobodili v nedeľu baníka, ktorý sa nachádzal v inej časti bane než skupina jeho desiatich kolegov, ktorým sa v uplynulých dňoch podarilo skontaktovať so záchranármi a dostávali zásoby jedla a liekov.

Na záberoch televízie CCTV vidieť, že muž bol veľmi zoslabnutý, nedokázal stáť na vlastných nohách a sotva reagoval. Záchranári ho zabalili do deky a oči mu prekryli čiernou látkou, aby ich tak chránili pred denným svetlom. Po vyslobodení ho previezli do nemocnice.

Na snímke z čínskej tlačovej agentúry Sinchua záchranári vynášajú baníka uviaznutého v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung 24. januára 2021. Záchranári v nedeľu vyslobodili prvého z 22 baníkov, ktorí po výbuchu 10. januára uviazli v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na spravodajstvo štátnej televíznej stanice CCTV. Podľa CCTV sa zachránený baník nachádzal v inej časti bane ako tej, z ktorej sa jeho desiatim kolegom podarilo po zavalení skontaktovať so záchranármi. Zábery televízie ukázali, ako ho vytiahli z bane v malom výťahu. Muž nedokázal stáť na nohách.
Foto: TASR/AP


V priebehu nasledovných hodín vyslobodili záchranári postupne z inej časti bane aj ďalších desiatich baníkov, s ktorými boli v uplynulých dňoch v kontakte. Záchranári pritom ešte v piatok tvrdili, že vyslobodenie týchto baníkov by im mohlo trvať ďalšie dva týždne. Ich postup však urýchlil objav tzv. dutín, na ktoré narazili pri odstraňovaní sutín.

Jeden z desiatich vyslobodených baníkov bol očividne zranený, viacerí ďalší však s pomocou záchranárov a s prekrytými očami dokázali chodiť. Všetkých následne previezli do nemocnice. Boli v dobrom zdravotnom stave, pričom od soboty už dostávali normálne jedlo, zatiaľ čo niekoľko predošlých dní im záchranári podávali tekutú stravu a lieky.

Čínske štátne médiá ešte vo štvrtok informovali, že jeden z uviaznutých baníkov medzičasom podľahol zraneniam hlavy spôsobeným výbuchom. O zvyšných desiatich sa zatiaľ nič nevie.

Na snímke z čínskej tlačovej agentúry Sinchua záchranári vynášajú baníka uviaznutého v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung 24. januára 2021.
Foto: TASR/AP


K výbuchu v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung došlo 10. januára. Dovedna 22 baníkov po explózii uviazlo približne 600 metrov pod zemským povrchom. V bani v čase nehody prebiehali stavebné práce. Polícia po výbuchu zadržala dvoch vedúcich pracovníkov, ktorí o nehode informovali úrady až po vyše 24 hodinách. Príčina explózie nie je známa.

Bezpečnosť čínskych baní sa výrazne zlepšila po tom, ako úrady pred približne 15 rokmi zreformovali celé ťažobné odvetvie. Dovtedy pri nehodách v tamojších baniach dochádzalo k približne 5000 smrteľným úrazom ročne, pripomína agentúra AP. Čínske bane však stále patria k najnebezpečnejším na svete, pričom vlani v dôsledku nešťastí v ich prišlo podľa miestnych úradov o život 573 ľudí.