Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. december 2025Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

Začína sa Milánsky týždeň módy, sektor však zápasí s problémami

Na snímke aktivistka z organizácie PETA protestuje proti používaniu koží plazov pred milánskou gotickou katedrálou v talianskom Miláne v utorok 25. februára 2024. Foto: TASR/AP

Odevná spoločnosť Gucci, kedysi pýcha Milánskeho týždňa módy, má teraz najhoršie výsledky v portfóliu francúzskej nadnárodnej spoločnosti Kering.

Miláno 25. februára (TASR) - Milánsky týždeň módy sa v severotalianskej metropole začal v utorok a počas šiestich dní sa na slávnostných prehliadkach predstaví dámska kolekcia pre sezónu jeseň/zima 2025/2026. V zákulisí sa bude diskutovať o znepokojivom poklese tržieb, ktorý zasiahol tento sektor luxusného tovaru, informuje TASR podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Veľkolepá prezentácia najnovších módnych trendov v Miláne, ktorá sa skončí v nedeľu, sa koná v ťažkom období pre taliansku módu, keďže podľa odhadov predaj v minulom roku klesol o päť percent. Problémy Talianska sú súčasťou celosvetového poklesu v tomto sektore, ktorý je spôsobený slabosťou kľúčového trhu v Číne, zníženým apetítom po drahom tovare a všeobecnou hospodárskou neistotou.

Odevná spoločnosť Gucci, kedysi pýcha Milánskeho týždňa módy, má teraz najhoršie výsledky v portfóliu francúzskej nadnárodnej spoločnosti Kering. Tá začiatkom februára oznámila 23-percentný pokles predaja značky Gucci, ktorá je jej vlajkovou loďou a tvorí takmer polovicu príjmov tejto skupiny. V Miláne sa však Gucci predstaví.

Len niečo vyše dvoch týždňov pred prehliadkou oznámila značka Gucci odchod svojho kreatívneho riaditeľa Sabata de Sarna, ktorý vo firme pracoval dva roky. Kering vlastní aj módne domy Yves Saint Laurent či Bottega Veneta.

Poradenská spoločnosť Bain & Company odhaduje, že v roku 2024 zaznamenala rast len približne tretina svetových luxusných značiek. Talianska vláda vyčlenila v tomto a minulom roku na podporu módneho priemyslu približne 110 miliónov eur, ale ani to však nedokázalo dostať niektoré továrne späť z pokraja zatvorenia prevádzok.

Niektoré značky tento rok v Miláne oslavujú veľké výročia - najmä Fendi, ktorá má 100. narodeniny. Dsquared oslavuje 30. výročie, zatiaľ čo K-Way si pripomína 60 rokov od založenia. Na Milánskom týždni módy, ktorý sa koná od roku 1958, sa predstavia aj návrhári značiek Prada, Armani, Versace, Max Mara, Ferragamo a Dolce & Gabbana.