Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Začína sa plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu

Archívna snímka. Foto: TASR FOTO TASR - Michal Svítok

Jednou z hlavných tém počas utorka bude diskusia s EK o ekonomických prognózach so zameraním na neisté geopolitické a obchodné súvislosti.

Štrasburg 25. novembra (TASR) – V pondelok podvečer sa v Štrasburgu začína štvordňové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP). Najdôležitejším bodom programu je hlasovanie o novej Európskej komisii (EK) a tiež o dohode o rozpočte Európskej únie na rok 2025, informuje osobitný spravodajca TASR.

Europarlament v pondelok v úvode stretnutia pri príležitosti Medzinárodného dňa odstránenia násilia páchaného na ženách vyjadrí svoj postoj k tejto téme a zhodnotí situáciu v EÚ i mimo nej. Očakáva sa, že poslanci EP upozornia na pretrvávajúce rodovo podmienené násilie na celom svete a vyzvú Komisiu, aby konala.

Poslanci tiež v tento deň prehodnotia výsledky summitu lídrov G20, na ktorom sa debatovalo napríklad o nastupujúcej americkej administratíve, izraelskej vojne v Pásme Gazy a vojne na Ukrajine. Diskutovať majú aj o záveroch rokovaní nedávnej konferencie OSN o biodiverzite v Kolumbii, ktorá hodnotila pokrok v ochrane svetových ekosystémov.

Jednou z hlavných tém počas utorka bude diskusia s EK o ekonomických prognózach so zameraním na neisté geopolitické a obchodné súvislosti. Hovoriť budú o potenciálne nepriaznivom vplyve plánovaného zavedenia ciel zo strany novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, nestabilite na Blízkom východe a Ukrajine, stagnácii čínskej ekonomiky a problémoch v automobilovom odvetví.

Počas druhého dňa schôdze tiež europoslanci plánujú výzvou podporiť plné členstvo Rumunska a Bulharska v schengenskom priestore. Hraničné kontroly medzi týmito dvoma krajinami a ostatnými členmi schengenu boli pre námornú a leteckú dopravu zrušené v marci tohto roka, no na pozemných hraniciach kontroly zostali.

V stredu po diskusii so zvolenou predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou o jej tíme a programe by mali europoslanci hlasovať o schválení nového kolégia komisárov na roky 2024 - 2029. Parlament rozhoduje o Komisii ako celku vrátane slovenského eurokomisára a kandidáta na portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť Maroša Šefčoviča. Na potvrdenie potrebuje kolégium komisárov súhlas väčšiny odovzdaných hlasov europoslancov. Očakáva sa, že po schválení europarlamentom a po oficiálnom vymenovaní Európskou radou kvalifikovanou väčšinou sa nová EK ujme svojich povinností 1. decembra.

Europoslanci majú následne schváliť dohodu o rozpočte EÚ na rok 2025 s cieľom riešiť súčasné výzvy a riadiť náklady na splácanie prostriedkov z Plánu obnovy EÚ. Rozpočet by mal byť nastavený tak, aby sa Únia mohla lepšie zamerať na kľúčové opatrenia na zlepšenie života ľudí, zvýšenie konkurencieschopnosti a riešenie problémov, ako sú klíma, zdravie, migrácia alebo obrana.

Počas stredajšej rozpravy chcú europoslanci varovať aj pred legislatívou zameranou proti LGBTQI ľuďom a s Komisiou tiež rozoberú rast cien energií a energetickú chudobu. Podľa údajov EP nemalo v roku 2022 dostatok tepla vo svojich domovoch viac ako 41 miliónov Európanov.

EP vo štvrtok v uznesení pravdepodobne odsúdi ruskú vojenskú spoluprácu so Severnou Kóreou vo vojne proti Ukrajine. V utorok sa na túto tému uskutoční tiež rozprava so zástupcami Komisie. Ďalšou z tém bude diskusia o možnostiach posilnenia práv detí. Bude to 35 rokov, odkedy boli deti prvýkrát uznané za právne subjekty s nárokom na ľudské práva a základné slobody.

Na programe budú počas týždňa aj ďalšie témy a hlasovania, ako napríklad schvaľovanie pomoci pre Nemecko a Taliansko po tohtoročných záplavách, prijímanie uznesení o ľudských právach a demokracii v Hongkongu, Iráne a Kambodži či potreba riešiť rozdiely v platoch žien a mužov.





(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)

POZOR NA VIETOR: Poobede hrozí na horách aj víchrica

V niektorých okresoch západného Slovenska platia v utorok výstrahy prvého stupňa pred vetrom.

- V niektorých okresoch západného Slovenska platia v utorok výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Na severe a strednom Slovensku treba od večera počítať s víchricou na horách.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zmrazila 2,2 miliardy dolárov z federálneho financovania pre Harvardovu univerzitu, pretože odmietla prijať požiadavky Bieleho domu v rámci jeho boja proti antisemitizmu. TASR o tom informuje podľa správy AFP.

- Hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Montrealu Canadiens 4:3 pp a sn. Vyrovnanie na 3:3 a predĺženie zariadil domácim slovenský útočník Juraj Slafkovský. Jeho tím však nevyužil možnosť zaistiť si miestenku v play off.

- Európska únia zostáva aj naďalej konštruktívna a pripravená na spravodlivú colnú dohodu s USA, vrátane reciprocity v podobe stanovenia nulových ciel na priemyselný tovar. Uviedol to v pondelok večer eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.