< sekcia Zahraničie

Zákaz vychádzania v New Yorku platí až do nedele

Policajné autá parkujú pred obchodným domom Macy v New Yorku v pondelok 1. júna 2020 počas protestov za spravodlivosť po minulotýždňovej násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda. Floyd zomrel v pondelok (25. mája) v Minneapolise pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.V meste New York vyhlásili od pondelka 23.00 h do utorka 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania s cieľom zabrániť ďalším násilným protestom vyvolaným smrťou Afroameričana Georgea Floyda. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

De Blasio okrem toho vyjadril obavy, že protesty môžu napomôcť šíreniu ochorenia COVID-19.

New York 2. júna (TASR) - Zákaz vychádzania, ktorý v americkom veľkomeste New York začne platiť od utorka 20.00 h miestneho času (od stredy 02.00 h SELČ), potrvá každý deň až do nedele 7. júna do 05.00 h miestneho času (11.00 SELČ). Oznámil to v utorok na tlačovej konferencii newyorský starosta Bill de Blasio.

"Nebudeme tolerovať nijaké násilie. Nebudeme tolerovať útoky na policajtov a ani podnecovanie nenávisti," uviedol de Blasio. "Som presvedčený, že to zvládneme," dodal.

Uvoľňovanie karanténnych opatrení zavedených v dôsledku koronavírusovej pandémie bude pokračovať opäť v pondelok. Starosta tiež požiadal demonštrantov, aby "protestovali cez deň a potom išli domov".

De Blasio okrem toho vyjadril obavy, že protesty môžu napomôcť šíreniu ochorenia COVID-19. "Konanie protestov počas jedného či dvoch dní je jedna vec, no s ich ďalším pokračovaním sa nebezpečenstvo rozšírenia nákazy zvyšuje," konštatoval.

Starosta sa tiež vyjadril ku kroku náčelníka newyorskej polície Terencea Monahana, ktorý vyjadril podporu protestujúcim tým, že si s nimi spoločne pokľakol a chytil sa za ruky. "Presne to je správanie, aké by sme mali nasledovať," povedal de Blasio. Ešte predtým podporil Monahanov prístup aj na svojom twitterovom účte.