Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Zakladateľom Vagnerovej skupiny postavili pri Samare pomník

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Prigožin a Utkin boli podozriví z účasti na vojnových zločinoch, a to nielen vo vojne na Ukrajine.

Moskva/Londýn 13. augusta (TASR) - Na cintoríne ruskej súkromnej polovojenskej Vagnerovej skupiny (známej aj ako Wagner Group) postavili pomník jej zakladateľom Jevgenijovi Prigožinovi a Dmitrijovi Utkinovi, známemu aj pod prezývkou Vagner. Informovala o tom v utorok britská stanica BBC, na ktorú sa odvoláva TASR.

Obaja prišli o život pri páde malého lietadla Embraer Legacy 600, ktoré patrilo Vagnerovej skupine a zrútilo sa 23. augusta 2023 počas letu z Moskvy do Petrohradu. Lietadlo havarovalo v Tverskej oblasti na stredozápade európskej časti Ruska.

Prigožin a Utkin boli podozriví z účasti na vojnových zločinoch, a to nielen vo vojne na Ukrajine - vagnerovci sa totiž zapájali do vojenských konfliktov v rôznych častiach sveta, v poslednom období najmä v Afrike. V ich vlasti im bol udelený titul Hrdina Ruska.

Na pamätníku sú okrem sôch Prigožina a Utkina v životnej veľkosti vygravírované aj ich vojenské identifikačné známky.

Miestne úrady v reakcii na žiadosti o vyjadrenie uviedli, že cintorín vagnerovcov je súkromným pozemkom, takže nemajú kompetencie zaoberať sa námietkami voči nemu.

Pamätník Prigožina je aj na jednom z cintorínov v Petrohrade, kde je pochovaný. Utkina pochovali na vojenskom cintoríne v meste Mytišči v metropolitnej oblasti Moskvy.

Prigožin sa dostal do priameho konfliktu s Kremľom, keď sa 23. júna 2023 pokúsil so svojimi žoldniermi podniknúť pochod na Moskvu. Šlo o vyvrcholenie jeho sporov s vojenským velením v Moskve, ktoré opakovane kritizoval za zatajovanie informácií, zámerne zlé zásobovanie jeho vojakov a celkovú neschopnosť.

Prigožinovým mužom sa počas pochodu na Moskvu podarilo obsadiť mesto Rostov na Done, kde sídli veliteľstvo ruského vojenského okruhu zodpovedajúceho za vedenie vojny proti Ukrajine.

Prigožinov pokus o prevrat, ktorého cieľom malo byť odvolanie vojenského vedenia na čele s ministrom obrany Sergejom Šojguom, trval napokon len jeden deň a skončil sa jeho údajnou dohodou s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorá im zaisťovala bezpečný odchod do Bieloruska.

Ruský prezident Vladimir Putin sa počas vzbury vagnerovcov vyhrážal jej organizátorom a aktérom prísnymi trestami, ale Prigožin sa slobodne pohyboval po Rusku, dokonca sa stretol s ruským prezidentom. Prigožinovo stíhanie napokon aj zastavili.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.