Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Zalužnyj: Ukrajina bude pokračovať v boji za svoju nezávislosť

Ukrajinskí vojaci sa pozerajú na front v meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v stredu 22. marca 2023. Foto: TASR/AP

Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili zverstiev na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.

Kyjev 2. apríla (TASR) - Ukrajina bude pokračovať v boji za svoju nezávislosť, vyhlásil na výročie objavenia zmasakrovaných tiel civilistov v meste Buča vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. V nedeľu to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.

Buča sa stala synonymom ruskej brutality po tom, ako sa ruské invázne jednotky vlani v marci stiahli z oblasti Kyjeva po neúspešnom pokuse o obsadenie ukrajinskej metropoly. Na uliciach Buče sa vtedy našlo mnoho tiel civilných obetí.

Ukrajinské úrady oficiálne stanovili počet obetí v častiach Kyjevskej oblasti oslobodených od ruských síl na 1137, pričom len v Buči bolo podľa ich zistení zabitých 461 civilistov.

Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili zverstiev na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina "nikdy neodpustí" masakru civilistov v Buči a apeloval tiež, aby sa toto mesto stalo "symbolom spravodlivosti".

Zelenskyj sa na prvé výročie stiahnutia ruských vojsk zúčastnil v piatok v Buči na pietnej ceremónii. Pridali sa k nemu aj premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.