< sekcia Zahraničie

Zambia dala na Deň Afriky slobodu uväznenej dvojici homosexuálov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prípad vyústil do odchodu veľvyslanca USA Daniela Footeho z úradu po tom, čo kritizoval zambijskú vládu a súdnictvo v krajine.

Lusaka 25. mája (TASR) - Zambijská dvojica partnerov, ktorú vlani odsúdili na 15 rokov väzenia za "zločiny proti zákonom prírody", dostala v pondelok od prezidenta Edgara Lunga milosť pri príležitosti Dňa Afriky. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Japhet Chataba (39) a jeho partner Stephen Sambo (31) boli odsúdení v novembri za vzťah osôb rovnakého pohlavia, ktorý je v Zambii protizákonný.

Prípad vyústil do odchodu veľvyslanca USA Daniela Footeho z úradu po tom, čo kritizoval zambijskú vládu a súdnictvo v krajine.

Veľvyslanec vydal ostro formulované vyhlásenie odsudzujúce verdikt a obvinil súdy, že nepristupujú rovnako nekompromisne aj k vládnym predstaviteľom obžalovaným z korupcie a ďalších závažných trestných činov.

Krátko nato však Foote vyhlásil, že za jeho postoj sa mu vyhrážajú, a v decembri zo Zambie odišiel.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa tento rok oznámila, že bude stáť v popredí snáh o dekriminalizáciu homosexuality po celom svete a že už začala problematiku práv homosexuálov dôrazne presadzovať.

Zambia, vnútrozemský štát na juhu Afriky, je výrazne závislá od zahraničnej pomoci vrátane jej veľkého podielu prichádzajúceho práve z USA.

Nebolo to prvýkrát, čo Zambiu ostro odsúdili za pretrvávajúce utláčanie homosexuálnych ľudí. Podobná kritika sa zniesla aj na iné africké krajiny vrátane Kamerunu, Kene, Malawi, Ugandy a Zimbabwe.

Spomínaná dvojica partnerov bola na zozname 2900 väzňov, ktorí dostali prezidentskú milosť na Deň Afriky. Ten sa slávi každý rok 25. mája v krajinách po celom kontinente.

V tento deň sa pripomína založenie Organizácie africkej jednoty (OAU) v roku 1963; bola predchodkyňou súčasnej Africkej únie (AÚ). Cieľom je podporovať africkú jednotu a kultúru.