Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Zamestnanci verejnej sféry avizovali na 14. marca štrajk v Maďarsku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najvážnejším problémom je neudržateľná, netransparentná a odborne nepodložená mzdová politika, ku ktorej sme pripravili návrh riešenia, povedala predsedníčka odborárskej organizácie.

Budapešť 17. januára (TASR) - Odborárska organizácia pracovníkov štátnej a verejnej sféry v Maďarsku MKKSZ vo štvrtok oznámila, že pripravila prerušenie práce. Ak vláda nesplní jej požiadavky, potom pracovníci verejného sektora vstúpia 14. marca do celoštátneho štrajku, píše internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

Predsedníčka MKKSZ Péterné Borosová na tlačovej konferencii uviedla, že v stredu informovala premiéra Viktora Orbána, že odborári prerušenie práce pripravili v súlade s platnými štrajkovými pravidlami, a vyzvala ho, aby určila delegáciu, ktorá bude so zástupcami MKKSZ vyjednávať.

Podľa jej slov je cieľom odborárov vyriešiť problémy zamestnancov v sociálnej, hospodárskej i pracovnoprávnej oblasti v záujme zachovania funkčných ľudských zdrojov. Borosová dodala, že pracovníci verejnej sféry nemôžu prijať ani v spoločnosti ostro kritizovanú novelu zákonníka práce, tzv. otrokársky zákon, ktorý rozširuje rámec ročných nadčasov.

"Najvážnejším problémom je neudržateľná, netransparentná a odborne nepodložená mzdová politika, ku ktorej sme pripravili návrh riešenia," povedala predsedníčka odborárskej organizácie, ktorá zastupuje záujmy 200.000 zamestnancov.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach