< sekcia Zahraničie

Západ oblasti Sin-ťiang zasiahlo silné zemetrasenie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Čínski seizmológovia stanovili magnitúdu zemetrasenia na 6,4 s tým, že vychádzalo z hĺbky 16 kilometrov.

Peking 19. januára (TASR) - Silné a pomerne plytké zemetrasenie zasiahlo v nedeľu večer miestneho času odľahlú časť západočínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Z oblasti neboli bezprostredne hlásené správy o obetiach ani škodách na majetku. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie magnitúdu 6 a nastalo v hĺbke 11 kilometrov. Jeho epicentrum bolo približne 100 kilometrov severovýchodne od starobylého mesta Kašgar, ktoré leží na tzv. hodvábnej ceste. Ide o riedko obývanú horskú a púštnu oblasť.

Podľa prvých odhadov USGS si zemetrasenie nevyžiadalo obete. Dodalo však, že je pravdepodobné značné poškodenie, pretože mnohé budovy v regióne sú postavené z bahna alebo tehlového kameňa.

Čínski seizmológovia stanovili magnitúdu zemetrasenia na 6,4 s tým, že vychádzalo z hĺbky 16 kilometrov. Zaznamenali ho o 21.21 h miestneho času. Záchvevy pôdy bolo cítiť aj v mestách Kašgar a Artux.

Oblasť Sin-ťiang, ktorá hraniční so strednou Áziou, je dejiskom častých zemetrasení.

V máji 2008 postihlo provinciu S'-čchuan zemetrasenie s magnitúdou 7,9, ktoré si vyžiadalo viac ako 80.000 obetí. Zaradilo sa medzi najhoršie zemetrasenia za vyše tri desaťročia.