Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Západ odsúdil rozširovanie jadrového programu Iránu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

MAAE pravidelne kontroluje hlavné jadrové zariadenia Iránu vrátane závodov na obohacovanie uránu, ktoré sú základom jadrového programu krajiny.

Paríž 15. júna (TASR) – Francúzsko, Nemecko a Británia v sobotu odsúdili najnovšie rozširovanie iránskeho jadrového programu, o ktorom informovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Irán podnikol ďalšie kroky na podrytie Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA)," uviedli v spoločnom vyhlásení v zmienke o tzv. jadrovej dohode z roku 2015, ktorá zaviedla pre Irán prísne limity na výrobu obohateného uránu výmenou za zmiernenie hospodárskych sankcií.

Teherán podľa vyhlásenia prevádzkuje desiatky nových centrifúg v zariadení na obohacovanie uránu Natanz, pričom ohlásil úmysel dať do prevádzky tisíce ďalších centrifúg v tomto závode i v jadrovom komplexe Fordú.

"Toto rozhodnutie predstavuje ďalšiu eskaláciu iránskeho jadrového programu, ktorý predstavuje riziko šírenia jadrových zbraní," upozornili Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo. Najväčšie obavy podľa nich vyvoláva rozhodnutie Iránu výrazne zvýšiť výrobnú kapacitu v zariadení na obohacovanie uránu Fordú.

Vyhlásenie dodáva, že Irán sa právne zaviazal plne implementovať aj bezpečnostné záruky zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

MAAE pravidelne kontroluje hlavné jadrové zariadenia Iránu vrátane závodov na obohacovanie uránu, ktoré sú základom jadrového programu krajiny. Irán tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne mierový charakter, Západ ho však obviňuje zo snahy vyrobiť nukleárne zbrane.