Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Záplavy v Európe zhoršila zmena klímy, tvrdia vedci

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Európa sa navyše v porovnaní s ostatnými kontinentmi zohrieva rýchlejšie.

Londýn 25. septembra (TASR) - Zmena klímy výrazne zhoršila ničivé záplavy, ktoré nedávno postihli krajiny strednej a východnej Európy. Vyplýva to z výskumu vedeckej skupiny World Weather Attribution (WWA). TASR o tom informuje podľa správy stanice BBC.

V polovici septembra vyčíňala v európskych krajinách vrátane Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka, Rakúska, Talianska a Rumunska cyklóna Boris, čo malo za následok najmenej 24 úmrtí a materiálne škody vo výške miliárd eur.

Vedci sledovali obdobie štyroch dní od 12. do 15 septembra, keď bol vplyv cyklóny najvýraznejší. Zrážky v tomto štvordňovom období boli podľa WWA najintenzívnejšie, aké kedy zaznamenali v strednej Európe.

Z výskumu ďalej vyplýva, že zmeny klímy intenzitu týchto zrážok zdvojnásobili, avšak platí, že z hľadiska rozsahu išlo stále o zriedkavú udalosť, ktorá sa v súčasnej klíme, oteplenej v dôsledku emisií skleníkových plynov o 1,3 stupňa Celzia, vyskytuje raz za 100 až 300 rokov.

Ak však oteplenie dosiahne dva stupne Celzia, podobné javy budú o päť percent intenzívnejšie a až o 50 percent častejšie, varovala WWA. Očakáva sa, že globálne otepľovanie do konca storočia dosiahne zhruba tri stupne Celzia.

Vedci v súvislosti s intenzívnymi zrážkami tvrdia, že teplejšia atmosféra dokáže zadržať viac vlhkosti - približne o sedem percent viac na každý 1 stupeň Celzia. Táto vlhkosť potom podľa nich môže viesť k výdatnejším dažďom.

Európa sa navyše v porovnaní s ostatnými kontinentmi zohrieva rýchlejšie. Podľa programu diaľkového prieskumu Zeme Copernicus bolo posledných päť rokov v priemere približne o 2,3 stupňa Celzia teplejších ako počas druhej polovice 19. storočia.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.