< sekcia Zahraničie

Zaríf: Trumpove genocídne narážky nezničia Irán

Mohammad Džavád Zaríf, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá.

Teherán 20. mája (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok vyhlásil, že "genocídne narážky" amerického prezidenta Donalda Trumpa nebudú znamenať "koniec Iránu". Informovala o tom agentúra AFP.

"Iránci tu hrdo stáli po tisícročia, pokým všetci útočníci sú preč. Ekonomický terorizmus a genocídne narážky nespôsobia 'koniec Iránu'," napísal Zaríf na Twitteri. "Nikdy sa nevyhrážajte Iráncovi. Skúste rešpekt - funguje to!" dodal.

Šéf iránskej diplomacie reagoval na nedeľňajšie vyjadrenie Trumpa, ktorý Iránu pohrozil, že ak bude útočiť na americké záujmy, bude zničený.

"Ak chce Irán bojovať, bude to oficiálny koniec Iránu. Nikdy viac sa nevyhrážajte Spojeným štátom!" napísal Trump rovnako na Twitteri.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá. USA vyslali do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52. Na Blízky východ mienia presunúť aj protiraketový systém typu Patriot.

Vzťahy medzi Iránom a USA sa výrazne zhoršili v minulom roku, keď Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 a obnovil jednostranné sankcie, ktoré boli zrušené výmenou za to, že Teherán obmedzí svoj jadrový program.

Podľa amerických médií prebieha v Bielom dome boj medzi Trumpovými poradcami o podobu politiky voči Iránu. Zatiaľ čo poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton je zástancom tvrdej línie, iní sú proti. Samotný Trump nedávno povedal, že Boltona musí "krotiť".