Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. jún 2026Meniny má Adriána
< sekcia Zahraničie

Zástupca OSN upozornil na riziko hladomoru v etiópskom štáte Tigraj

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Abiy 28. novembra deklaroval víťazstvo vládnych jednotiek nad vzbúrencami. Ľudový front oslobodenia Tigraja však vyhlásil, že je odhodlaný pokračovať v boji.

New York 26. mája (TASR) - Mark Lowcock, vedúci Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí a núdzovej pomoci, v utorok Bezpečnostnú radu OSN upozornil, že na zabránenie hladomoru v severoetiópskom štáte Tigraj, ktorý sužuje vojenský konflikt, sú potrebné bezodkladné opatrenia. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Hladomor podľa Lowcocka vážne hrozí v prípade, ak sa v najbližších mesiacoch v štáte Tigraj nerozšíri rozsah pomoci.

"Členov Bezpečnostnej rady a ďalšie členské krajiny OSN vyzývam, aby podnikli všetky možné kroky s cieľom zabrániť hladomoru," povedal.

Konkrétne opatrenia sú podľa neho naliehavo potrebné na prerušenie "bludného kruhu" v súvislosti s ozbrojeným konfliktom, násilím a nedostatkom potravín.

"Nedostatku potravín v súčasnosti čelí najmenej 20 percent obyvateľov tohto regiónu," dodal.

Od začiatku konfliktu boli podľa Lowcockových slov na základe odhadov vysídlené dva milióny obyvateľov. Takisto pripomenul zabíjanie civilistov, znásilnenia a ďalšie prejavy násilia.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed 4. novembra 2020 oznámil začiatok vojenskej operácie proti jednotkám Ľudového frontu oslobodenia Tigraja (TPLF), pri ktorej prišli o život stovky ľudí a desaťtisíce ušli do susedného Sudánu.

Abiy 28. novembra deklaroval víťazstvo vládnych jednotiek nad vzbúrencami. TPLF však vyhlásil, že je odhodlaný pokračovať v boji. Ten v oblasti stále pokračuje.