Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Londýn a Brusel dosiahli rokovali o rybolove

Zástava Spojeného kráľovstva je spúštaná dole pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli 31. januára 2020. Foto: TASR/AP

Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Brusel 7. decembra (TASR) – Británia a Európska únia dosiahli značný pokrok, čo sa týka pobrexitových rokovaní o uzavretí obchodnej dohody – konkrétne v otázke o právach európskych lodí loviť vo vodách Spojeného kráľovstva. Pre spravodajskú stanicu Sky News to povedali dva nemenované zdroje z EÚ.

Súčasťou dohody, ktorá však ešte nie je finalizovaná, sú okrem iného napríklad špecifické kvóty pre rozličné druhy rýb, spresnili zdroje.

Ďalší zdroj – z britskej vlády – však pre Sky News uviedol, že prelom v rybolove nenastal. „Nič nové sa dnes nedosiahlo," povedal. Spravodajca stanice Sky Europe Adam Parsons tieto výroky vysvetlil slovami: „Čo zdroje z EÚ tvrdia, je, že rybolov už nie je vecou, ktorá ich veľmi znepokojuje – myslia si, že je možné sa na tom dohodnúť. Najväčšou prekážkou dohody sú rovnaké pravidlá hospodárskej súťaže," dodal.

Írsky premiér Micheál Martin podľa agentúry AFP ešte v nedeľu videl šance na dosiahnutie dohody 50:50, pričom zdroje blízke rokovaniam tvrdili, že diskusie sú pomalé a očakávania nízke.

Rokovania medzi hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a jeho britským partnerom Davidom Frostom budú pokračovať aj v pondelok. Takisto sa majú telefonicky opäť spojiť aj šéfka EK Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a EÚ sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov či návrh zákona o vnútornom trhu, však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.