Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Zelenská: Bez pomoci Západu čelia Ukrajinci smrteľnému nebezpečenstvu

Ukrajinskí vojaci cvičia na tanku počas vojenského výcviku na Ukrajine v stredu 6. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Podľa Zelenskej bude jej krajina ponechaná napospas smrti, ak sa svet unaví z poskytovania podpory Kyjevu.

Londýn 9. decembra (TASR) - Ukrajinci čelia "smrteľnému nebezpečenstvu" v prípade, že Západ upustí od finančnej podpory Kyjevu pre jeho boj proti jednotkám ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornila manželka prezidenta Ukrajiny Olena Zelenská. TASR informuje podľa sobotňajšej správy agentúr DPA a PA Media.

Podľa Zelenskej bude jej krajina ponechaná napospas smrti, ak sa svet unaví z poskytovania podpory Kyjevu. Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského to uviedla v rozhovore pre britskú stanicu BBC.

Jej vyjadrenia prišli v čase, keď Británia nalieha na amerických republikánov, aby súhlasili s poskytnutím ďalšej pomoci Ukrajine, pripomína DPA.

Britský minister zahraničných vecí David Cameron počas diplomatickej misie v USA varoval tamojších republikánov, že blokovanie nového balíka finančnej podpory by bolo "vianočným darčekom" pre Putina.

Republikáni v americkom Kongrese tento týždeň zablokovali kľúčový zákon, ktorý by umožnil poskytnutie ďalších miliárd dolárov pre vojenskú pomoc Kyjevu. Západní spojenci sú čoraz väčšmi znepokojení ohľadne nevyhnutnej pomoci v boji proti Rusku v súvislosti s možnosťou, že sa k moci v USA vráti exprezident Donald Trump, konštatuje DPA.

"Naozaj tú pomoc potrebujeme. Jednoducho povedané, nemôžeme sa z tejto situácie unaviť, pretože ak tak urobíme, zomrieme. A ak sa unaví svet, jednoducho nás nechajú zomrieť," podotkla Olena Zelenská.