Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Afrika je rukojemníkom ruskej invázie na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počúva na stretnutí s predstaviteľmi armády počas návštevy Mykolajivskej oblasti v sobotu 18. júna 2022. Foto: TASR/AP

Svetová potravinová kríza potrvá podľa jeho slov tak dlho ako ruská koloniálna vojna.

Kyjev 20. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok predstaviteľom Africkej únie (AÚ) povedal, že africký kontinent je rukojemníkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá spôsobuje nedostatok potravín a vyvoláva obavy z potravinovej krízy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Afrika je vlastne rukojemníkom. Je rukojemníkom tých, ktorí rozpútali vojnu proti našej krajine," povedal Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie.

Svetová potravinová kríza potrvá podľa jeho slov tak dlho ako ruská "koloniálna vojna". "Vedieme komplexné rokovania na viacerých úrovniach s cieľom odblokovať ukrajinské prístavy. Zatiaľ však pokrok nenastáva," povedal Zelenskyj.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Rusko, ktoré 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu, však blokuje vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Kyjev tvrdí, že v týchto prístavoch je v súčasnosti uviaznutých viac ako 20 miliónov ton obilia.