Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj apeluje na rázne kroky pred voľbami v USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reční v Inštitúte Ronalda Reagana na okraj summitu NATO vo Washingtone v utorok 9. júla 2024. Foto: TASR/AP

Dúfam, že ak si Američania zvolia za prezidenta (Donalda) Trumpa, tak jeho politika voči Ukrajine sa nezmení, povedal Zelenskyj po prejave v Reganovom inštitúte pre televíziu Fox News.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Washington 10. júla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo Washingtone povedal, že rozhodné opatrenia na odrazenie ruskej agresie na Ukrajine je potrebné prijať už pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Spojencov na okraj prebiehajúceho summitu NATO zároveň opäť vyzval aj na rozsiahlejšiu podporu Kyjeva, informuje TASR podľa agentúry AP.

"Je čas prijať rázne rozhodnutia konať a nečakať, kým príde november alebo iné mesiace. Všetci spoločne musíme byť silní a nekompromisní," povedal Zelenskyj v Reganovom inštitúte vo Washingtone, pomenovanom po niekdajšom republikánskom prezidentovi USA. Dodal, že prezident USA musí byť "nekompromisný pri obrane demokracie, nekompromisný voči (Vladimirovi) Putinovi" a jeho režimu.

So žiadosťou o pomoc v boji proti Putinovi sa Zelenskyj obracal práve aj na publikum republikánov v zmienenom inštitúte, medzi ktorými nechýbal ani líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell. Ukrajinský prezident má v stredu v Kapitole absolvovať stretnutie s americkými zákonodarcami. S úradujúcim prezidentom USA Joem Bidenom sa má samostatne stretnúť vo štvrtok.

"Dúfam, že ak si Američania zvolia za prezidenta (Donalda) Trumpa, tak jeho politika voči Ukrajine sa nezmení," povedal Zelenskyj po prejave v Reganovom inštitúte pre televíziu Fox News. "Dúfam, že Spojené štáty nikdy nevystúpia z NATO," dodal.

Zelenskyj ďalej uviedol, že Donalda Trumpa síce príliš nepozná, no zažil s ním už dobré stretnutia v čase, keď bol prezidentom USA. Poznamenal však, že spoločne nečelili ruskej vojne na Ukrajine, pričom podľa jeho slov sa dá len pri takejto skúsenosti zistiť, "či je možné sa na niekoho spoľahnúť alebo nie".

Americký prezident Joe Biden v utorok na otváracom ceremoniáli summitu NATO vo Washingtone ohlásil, že Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch Patriotov. Zelenskyj sa vzápätí Spojencom poďakoval za ich "silnú deklaráciu podpory ukrajinskej protivzdušnej obrany a ochranu obyvateľov, miest a kritickej infraštruktúry".

"Ďalšie Patrioty, SAMP/T a IRIS-T SLM, ako aj ďalšie taktické systémy protivzdušnej obrany, ktoré Ukrajine poskytnú jej partneri, nám pomôžu pri ničení ruských bezpilotných lietadiel a rakiet aj pri lepšej ochrane Ukrajincov pred ruským terorom, akým bol napríklad včerajší brutálny útok na našu najväčšiu detskú nemocnicu," uviedol Zelenskyj na platforme X.