Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj by v prípade vpádu Rusov do jeho úradu kládol odpor do konca

Na snímke prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR Jakub Kotian

Viem strieľať. Dokážete si predstaviť titulok: 'Prezidenta Ukrajiny zajali Rusi?' To je potupa. Domnievam sa, že by to bola potupa, povedal Zelenskyj.

Ľvov 30. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal pri sebe zbraň a spolu so svojimi najbližšími spolupracovníkmi by bol bojoval až do konca v prípade, že by Rusi na začiatku vojny vtrhli do jeho sídla v hlavnom meste Kyjev. Zelenskyj to uviedol v rozhovore pre televíznu stanicu 1+1, ktorý zverejnili v sobotu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

"Viem strieľať. Dokážete si predstaviť titulok: 'Prezidenta Ukrajiny zajali Rusi?' To je potupa. Domnievam sa, že by to bola potupa," povedal Zelenskyj.

Jednotky ruskej tajnej služby sa podľa ukrajinských predstaviteľov v prvých dňoch po začiatku invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) pokúsili preniknúť do Kyjeva. Boli však porazené a nepodarilo sa im dostať na Bankovú ulicu v centre hlavného mesta, kde sídla kancelárie ukrajinského prezidenta.

Ďalšie ruské jednotky zaútočili na predmestia ukrajinskej metropoly, neboli však schopné postupovať ďalej, píše Reuters. Ukrajinskí predstavitelia informovali tiež aj o niekoľkých neúspešných pokusoch o sabotáž v Kyjeve.

"Myslím si, že ak by vnikli dovnútra, do administratívy, už by sme tu neboli," povedal Zelenskyj, pričom podľa Reuters nebolo bezprostredne jasné, ktoré ruské jednotky má konkrétne na mysli.

"Nikto by nebol zajatý, pretože sme mali veľmi seriózne pripravenú obranu Bankovej ulice. Zostali by sme tam do posledného (muža)," dodal ukrajinský prezident.

Na otázku, či pri sebe nosil strelnú zbraň a či trénoval jej použitie, odpovedal Zelenskyj kladne. Súčasne však odmietol názory, podľa ktorých by ju použil skôr na to, aby miesto prípadného zajatia radšej spáchal samovraždu.

"Nie, nie, nie. To nie je na to, aby som sa sám zastrelil. To je na opätovanie paľby, celkom určite," citovala ho agentúra Reuters.