Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Cesta Ukrajiny k členstvu v EÚ by nemala trvať roky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjeve v piatok 17. júna 2022. Foto: TASR/AP

Musíme prekonať túto cestu rýchlo. Urobiť našu časť tejto práce dokonale. Umožniť našim priateľom v EÚ prijať ďalšie historické rozhodnutie v náš prospech rýchlo a jednotne, uviedol Zelenskyj.

Kyjev 1. júla (TASR) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že cesta jeho krajiny k členstvu v Európskej únii "by nemala trvať roky alebo desaťročia". Prisľúbil tiež, že Ukrajina si svoju časť tohto procesu vykoná "dokonale". Informoval o tom denník The Guardian.

Zelenskyj reagoval na vystúpenie predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa dopoludnia prostredníctvom videa prihovorila k poslancom Najvyššej rady v Kyjeve.

Prezident oznámil, že v piatok spolu s predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom a premiérom Denysom Šmyhaľom podpíše spoločné vyhlásenie, ktoré bude znamením jednoty všetkých zložiek moci a prejavom odhodlania dosiahnuť strategický cieľ plného členstva v EÚ.

"Naša cesta k členstvu by nemala trvať roky či desaťročia. Musíme prekonať túto cestu rýchlo. Urobiť našu časť tejto práce dokonale. Umožniť našim priateľom v Európskej únii prijať ďalšie historické rozhodnutie v náš prospech rýchlo a jednotne," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti.

Von der Leyenová v piatok členom ukrajinského parlamentu povedala, že Ukrajina má veľmi jasnú európsku perspektívu po tom, ako jej EÚ udelila štatút kandidáta, hoci ju čaká ešte dlhá cesta. Krajine prisľúbila podporu Európska únia v boji proti ruskej invázii a v povojnovej obnove, vyzvala ju však zároveň, aby pokračovala v protikorupčných reformách.


Medzi naliehavé požiadavky podľa šéfky EK patria prijatie mediálneho zákona, implementácia nových pravidiel, ktoré obmedzujú nadmerný vplyv oligarchov, či vymenovanie hlavných predstaviteľov orgánov boja proti korupcii, informovala agentúra Reuters.