Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj dostal na utorok od Bidena pozvanie do Bieleho domu

Na archívnej snímke z 21. septembra 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a americký prezident Joe Biden diskutujú v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Návšteva, ktorú Biely dom oznámil v nedeľu, je Zelenského druhou vo Washingtone od začiatku vojny na Ukrajine.

Washington 10. decembra (TASR) - Americký prezident Joe Biden bude v utorok v Bielom dome hostiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v nedeľu americká spravodajská televízia CNN.

Návšteva, ktorú Biely dom oznámil v nedeľu, je Zelenského druhou vo Washingtone od začiatku vojny na Ukrajine. Naposledy Zelenskyj pricestoval do americkej metropoly v septembri.

Jeho stretnutie s Bidenom má "podčiarknuť neotrasiteľný záväzok Spojených štátov podporovať ľudí na Ukrajine pri ich obrane proti brutálnej ruskej invázii," uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

"Keďže Rusko zintenzívňuje svoje raketové a dronové útoky na Ukrajinu, lídri budú diskutovať o naliehavých potrebách Ukrajiny a zásadnom význame pokračujúcej podpory Spojených štátov v tomto kritickom momente," uviedla hovorkyňa Bieleho domu.

Na utorok má Zelenskyj naplánované aj stretnutie s republikánskym predsedom Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikeom Johnsonom, napísala agentúra AFP s odvolaním na kanceláriu šéfa snemovne. Schôdzka sa má uskutočniť v americkom Kapitole.

Ukrajinský prezident tiež dostal pozvánku od lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera a lídra republikánskych senátorov Mitcha McConnella, aby v utorok pred senátormi vystúpil s prejavom.

CNN konštatovala, že Zelenského návšteva prichádza v kritickom momente rokovaní Kongresu o núdzovej pomoci Ukrajine - keď sa zdá, že Kongres sa nepriblížil k dohode spájajúcej zmeny v imigračnej a hraničnej politike s balíkom pomoci pre Ukrajinu a Izrael.

Ak kongresmani odídu na vianočné a novoročné sviatky bez dosiahnutia spomínanej dohody, Biely dom bude musieť urobiť ťažké rozhodnutie o zásobovaní svojich bojujúcich spojencov - potenciálne aj na úkor vojenskej pripravenosti USA, doplnila CNN.