Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj:Správy o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko

Na archívnej snímke z 5. apríla 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas svojho pravidelného večerného videopríhovoru k občanom z Kyjeva počas 41. dňa ruskej invázie na Ukrajinu. Foto: TASR/AP

Moldavská líderka tiež poznamenala, že informácie o možnej mobilizácii obyvateľov v Podnestersku sa zatiaľ nepotvrdili.

Kyjev 27. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok varoval, že Ukrajina odpovie na každý prípadný pokus o útok zo separatistického moldavského regiónu Podnestersko. Vyjadril tiež presvedčenie, že informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko.

Na svojom webe o tom informovala televízia al-Džazíra, ktorá dodala, že Zelenskyj to vyhlásil v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

Ukrajinský prezident potvrdil, že so Sanduovou rokovali aj o spomínaných hrozbách.

Sanduová vyhlásila, že vedenie v Kišiňove robí všetko pre to, aby medzinárodne neuznané Podnestersko nepredstavovalo hrozbu pre Moldavsko ani pre Ukrajinu.

Zdôraznila, že Moldavsko a Ukrajina by mali udržiavať pravidelný dialóg o bezpečnostných otázkach. Poznamenala tiež, že so Zelenským dohodli, že budú spolupracovať pri udržiavaní stability a budú sa vyhýbať provokáciám, ktorých cieľom je destabilizácia situácie.

Moldavská líderka tiež poznamenala, že informácie o možnej mobilizácii obyvateľov v Podnestersku sa zatiaľ nepotvrdili.

Avizovala, že v prípade, ak dôjde k udalostiam, ktoré vyvolajú znepokojenie, Moldavsko okamžite prijme príslušné opatrenia a bude informovať partnerov.

Zelenskyj na tlačovej konferencii povedal, že akékoľvek pokusy zaútočiť na Ukrajinu z Podnesterska, ktoré sa odtrhlo od Moldavska v roku 1992 a na jeho území sa naďalej nachádzajú ruské jednotky, by boli "chybou v globálnom meradle".

"Títo ľudia z dočasne okupovaných území Moldavska by mali vedieť, že to pre nás nebude rana, ale obyčajná facka, a na túto facku odpovieme ranou," varoval Zelenskyj podľa vyhlásenia zverejneného na jeho oficiálnej webovej stránke.

Vyjadril tiež presvedčenie, že vďaka úspechu európskej integrácie dôjde k ďalšiemu zblíženiu Moldavska a Ukrajiny.

"Určite si budeme vymieňať skúsenosti na ceste k plnému vstupu do EÚ,"
vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že obe krajiny čelia podobným hrozbám v podobe agresie Ruskej federácie a ruskej politiky. "Ak majú hrozby rovnaké korene, rovnaké by mali byť aj naše reakcie na ne,“ poznamenal ukrajinský prezident.

Pred rokovaniami v Kyjeve Sanduová navštívila mestá Boroďanka, Buča a Irpiň v Kyjevskej oblasti, kde v prvých týždňoch invázie došlo k násilnostiam na civilistoch, v súvislosti s ktorými sa vyšetrujú podozrenia zo spáchania vojnových zločinov. Tieto činy boli odhalené začiatkom apríla, keď sa ruské jednotky z Kyjevskej oblasti stiahli.