Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj na pôde EP zdôraznil spoločný boj a žiadal ďalšiu podporu

Ukrajinský prezident na návšteve v Bruseli, 9. február 2023. Foto: TASR/AP

Ukrajinského prezidenta vo štvrtok v pléne EP privítali potleskom v stoji.

Brusel 9. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na pôde Európskeho parlamentu žiadal ďalšiu vojenskú podporu pre svoju krajinu a zdôraznil spoločný boj proti "protieurópskej sile". TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

"Európa navždy bude a zostane Európou, pokiaľ stojíme pri sebe a staráme sa o našu Európu, staráme sa o európsky spôsob života," povedal ukrajinský prezident. Rusko podľa neho chce tento spôsob života zničiť, Ukrajinci to však nedovolia, píše AFP.

"Bránime pred najviac protieurópskou silou moderného sveta. Bránime sami seba, my Ukrajinci na bojisku spolu s vami," povedal Zelenskyj, ktorého vyjadrenia sprostredkoval tlmočník.

Ukrajinského prezidenta vo štvrtok v pléne EP privítali potleskom v stoji. "Ukrajina je Európa a budúcnosť vašej krajiny je v Európskej únii," povedala predsedníčka EP Roberta Metsolová.

Dodala, že členské krajiny EÚ "musia urýchlene ako ďalší krok zvážiť poskytnutie raketových systémov s dlhým doletom a bojové lietadlá. Ukrajina ich podľa jej slov potrebuje na "ochranu slobody, ktorú príliš mnoho z nás považuje za samozrejmosť".