Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Buča sa musí stať „symbolom spravodlivosti“

Na snímke prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prichádza na pietnu ceremóniu v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti v piatok 31. marca 2023. Foto: TASR Jakub Kotian

Ukrajina odhaduje, že v oblasti Buče zomrelo približne 1400 civilistov a v samotnom meste 637.

Kyjev 1. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok apeloval, aby sa mesto Buča stalo "symbolom spravodlivosti". Vyhlásil to na prvé výročie stiahnutia Ruska z tohto mesta pri Kyjeve, ktoré je teraz stelesnením obvinení z ruských vojnových zločinov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Musíme urobiť všetko pre to, aby sa Buča stala symbolom spravodlivosti... Chceme, aby sa každý ruský vrah, kat, terorista zodpovedal za každý zločin," povedal Zelenskyj na kyjevskom summite o zločinoch v Buči.

Ukrajinský prezident predtým navštívil Buču s lídrami viacerých ďalších krajín. Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.

"To, čo sa stalo v Buči, pácha ruská armáda všade, kam príde," vyhlásil Zelenskyj na summite po návrate do Kyjeva. Tragédia Buče je podľa neho príkladom "systematického genocídneho násilia, ktoré je podstatou ruských činov na všetkých okupovaných ukrajinských územiach".

Ukrajina odhaduje, že v oblasti Buče zomrelo približne 1400 civilistov a v samotnom meste 637.

Ukrajina využije svoj justičný systém na to, aby sa za svoje činy zodpovedala "väčšina ruských vrahov a teroristov", povedal Zelenskyj. Krajina sa bude spoliehať aj na Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý "môže v rámci svojich právomocí trestne stíhať ruských vojnových zločincov na rôznych úrovniach". Kyjev pracuje tiež na zriadení osobitného tribunálu pre zločin agresie Ruska proti Ukrajine.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo videu v piatok večer povedal, že Spojené štáty "sa budú snažiť dosiahnuť trestnú zodpovednosť a spravodlivosť tak dlho, ako bude treba".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok obvinil Moskvu, že "umožňuje, dokonca povzbudzuje" k páchaniu vojnových zločinov na Ukrajine. "Ruská agresia vedie k systematickým vojnovým zločinom proti Ukrajine a jej obyvateľom," povedal vo videoodkaze, ktorý pustili na stretnutí v Kyjeve.

"Tieto zločiny, ktoré idú proti všetkým vojnovým zákonom, zostávajú nepotrestané, a preto ruskí lídri umožňujú, aby sa diali, dokonca ich povzbudzujú. Je to v rozpore s medzinárodným právom a má to jasný cieľ – podrobiť si ukrajinský národ násilím," uviedol Macron.