< sekcia Zahraničie

Zelenskyj navrhol Putinovi, aby sa stretli v Minsku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ukrajinská armáda bojuje na východe Ukrajiny s proruskými separatistami, ktorí v tejto oblasti vyhlásili dve samozvané republiky — Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku.

Kyjev 8. júla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, aby sa stretli v hlavnom meste Bieloruska Minsku. Informovala o tom v pondelok agentúra Ukrinform.

"Chcel by som sa obrátiť na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina. Treba rokovať? Treba! Poďme sa porozprávať o tom, kto je na Kryme a kto nie je v Donbase," vyzval Zelenskyj v pondelok vo svojom videoblogu na Facebooku.

Uviedol tiež, že je pripravený stretnúť sa s Putinom v "spoločnosti" amerického prezidenta Donalda Trumpa, britskej premiérky Theresy Mayovej, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ako miesto stretnutia Zelenskyj navrhol Minsk. "Myslím si, že Alexander Lukašenko nás v Minsku rád prijme," dodal Zelenskyj.

Posledných päť rokov ukrajinská armáda bojuje na východe Ukrajiny s proruskými separatistami, ktorí v tejto oblasti vyhlásili dve samozvané republiky — Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku. Zelenskyj, ktorý sa stal prezidentom pred dvoma mesiacmi, označil ukončenie tohto konfliktu za jednu zo svojich priorít.