Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Od bojov v Donbase bude závisieť ďalšie smerovanie vojny

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Agentúra AFP pripomína, že ruské sily v ostatnom čase v Donbase napredujú a ovládajú už väčšinu Luhanskej oblasti.

Kyjev 15. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok večer povedal, že obrana Donbasu je "životne dôležitá". Práve výsledok tamojších bojov totiž podľa jeho slov určí, akým smerom sa bude vojna ďalej uberať.

"Vydržať na Donbase je rozhodujúce. Donbas je kľúčovým v určení toho, kto bude dominovať v nadchádzajúcich týždňoch," povedal Zelenskyj prostredníctvom aplikácie Telegram vo svojom tradičnom večernom prejave k ukrajinskému ľudu. Zároveň však dodal, že ukrajinské sily bohužiaľ v Severodonecku a okolí utrpeli v intenzívnych bojoch "bolestné straty".

Agentúra AFP pripomína, že ruské sily v ostatnom čase v Donbase napredujú a ovládajú už väčšinu Luhanskej oblasti. Boje sú obzvlášť intenzívne v Severodonecku, ktoré je v tejto oblasti najväčším mestom v rukách Ukrajiny. Dobytie Severodonecka a susedného mesta Lysyčansk by Rusku podľa analytikov umožnilo postupovať ďalej na západ Donbasu a zamerať sa na získanie mesta Sloviansk.

Intenzívne boje s ruskou armádou naďalej pokračujú aj v ukrajinských mestách Charkov a Cherson. V Charkovskej oblasti pritom Ukrajinci taktiež podľa Zelenského zažívajú "bolestné" straty.

"Boje pokračujú a my musíme naďalej pokračovať v tvrdom boji za úplnú bezpečnosť v Charkovskej oblasti," povedal ukrajinský prezident. "Pokračujeme v tlaku na nepriateľa na juhu. Našim kľúčovým cieľom je oslobodiť Cherson," dodal Zelenskyj.