Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj označil situáciu na frontovej línii za mimoriadne zložitú

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR

Ruské sily pokračujú v ofenzíve na východe a juhu Ukrajiny po tom, ako dobyli mesto Avdijivka vo východoukrajinskej Doneckej oblasti.

Kyjev 19. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok uviedol, že ukrajinské sily čelia v niektorých častiach rozľahlej frontovej línie zložitým bojom, pričom armádu ovplyvňuje aj oneskorenie západnej vojenskej pomoci. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Ruské sily pokračujú v ofenzíve na východe a juhu Ukrajiny po tom, ako dobyli mesto Avdijivka vo východoukrajinskej Doneckej oblasti. Ovládnutie tohto priemyselného centra predstavuje pre Rusko prvý významnejší územný zisk vo vojne na Ukrajine od vlaňajšieho mája, keď do ruských rúk padol Bachmut.

"Situácia je v niektorých častiach frontovej línie extrémne zložitá, pretože ruské sily tam zhromaždili maximálne rezervy," povedal Zelenskyj pri príchode z návštevy ukrajinských brigád bojujúcich pri severovýchodnom meste Kupjansk v Charkovskej oblasti.

Zelenskyj dodal, že ruská armáda "využíva meškanie pomoci pre Ukrajinu", ktorej armáda čelí nedostatku delostrelectva, potrebuje na frontovej línii protivzdušnú obranu aj zbrane dlhšieho dosahu.

Ukrajinský generál Olexandr Tarnavskyj v pondelok zároveň uviedol, že Rusko podniká viacero útokov v blízkosti ukrajinskej obce Robotyne, jedného z mála miest, kde sa Ukrajine počas minuloročnej protiofenzívy podarilo získať späť územie. Ukrajinskí vojaci taktiež informovali, že čelia intenzívnej paľbe postupujúcich ruských síl v južnej časti Záporožskej oblasti.

Zelenskyj tiež odsúdil blokádu poľsko-ukrajinských hraníc poľskými poľnohospodármi a kamionistami.

"Situáciu na našej západnej hranici, na hranici s Poľskom, nemožno považovať za normálnu alebo bežnú," povedal Zelenskyj s tým, že "svedčí o každodennej erózii solidarity".

Poľskí poľnohospodári protestujú proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny. Tvrdia, že otvorenie trhu EÚ ukrajinským poľnohospodárskym výrobkom prinieslo zníženie cien a nespravodlivú konkurenciu.