< sekcia Zahraničie

Zelenskyj pred summitom v Paríži varuje pred veľkými očakávaniami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, archívna foto. Prezident okrem iného uviedol, že plánuje rozhovory s lídrami Ruska, Nemecka a Francúzska o otázkach konfliktu na východnej Ukrajine. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Podľa prezidentskej hovorkyne Mendeľovej nenastal od predchádzajúceho summitu v tomto formáte pred vyše troma rokmi takmer žiadny pokrok.

Kyjev 8. decembra (TASR) - Krátko pred summitom v Paríži, ktorý bude zameraný na urovnanie konfliktu v Donbase, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred prílišnými očakávaniami spájanými s týmto podujatím. Mnohými stranami vyjadrované postoje k summitu môžu viesť ku sklamaniam, uviedla v nedeľu na Facebooku prezidentská hovorkyňa Julija Mendeľová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

"Vojna v Donbase sa neskončí 10. decembra," napísala Mendeľová v narážke na parížske rokovania lídrov tzv. normandskej štvorky, ktoré sa uskutočnia v pondelok 9. decembra.

Podľa hovorkyne nenastal od predchádzajúceho summitu v tomto formáte pred vyše troma rokmi takmer žiadny pokrok. "Síce sme v ťažkej situácii, ale poletíme do Paríža s veľmi pevnou pozíciou," dodala.

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa stretnú v parížskom Elyzejskom paláci, aby sa pokúsili urovnať konflikt na východe Ukrajiny medzi Moskvou podporovanými proruskými separatistami a ukrajinskými silami, ktorý si vyžiadal už najmenej 13.000 mŕtvych. Na parížskom summite sa Zelenskyj vôbec po prvý raz osobne stretne s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Lídri plánujú rokovať aj bilaterálne.

V centre Kyjeva demonštrovalo v nedeľu približne 2000 ľudí proti tomu, aby Ukrajina pri týchto rokovaniach pristupovala na kompromisy. Ich požiadavky sa týkali predovšetkým otázok osobitného štatútu pre separatistické územia a tamojších volieb.

Na protestné akcie vyzvali tri opozičné parlamentné frakcie zoskupené okolo bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.