Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj prišiel na neohlásenú návštevu Saudskej Arábie

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR-AP

Zelenského na letisku v prístavnom meste Džidda privítali saudskoarabskí predstavitelia vrátane poradcu pre národnú bezpečnosť a veľvyslanca na Ukrajine

Rijád 12. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu pricestoval do Saudskej Arábie na vopred neohlásenú návštevu. Stretol sa s tamojším korunným princom Muhammadom bin Salmánom, informovali saudské médiá, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP.

Zelenského na letisku v prístavnom meste Džidda privítali saudskoarabskí predstavitelia vrátane poradcu pre národnú bezpečnosť a veľvyslanca na Ukrajine

Saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo na sociálnej sieti X fotografie zo stretnutia Zelenského a princa Muhammada, detaily tejto schôdzky však bezprostredne známe neboli.

Zelenskyj potom na platforme Telegram napísal, že s de facto vodcom Saudskej Arábie viedol produktívne rokovania o nadchádzajúcom mierovom summite vo Švajčiarsku aj o posilnení bilaterálnych vzťahov. Zároveň sa Rijádu poďakoval za podporu.

Saudskoarabská štátna agentúra SPA citovala Muhammada bin Salmána, ktorý Zelenského "uistil, že Saudská Arábia" podporuje všetky medzinárodné snahy" o vyriešenie vojny na Ukrajine a diskutoval s ním o spôsoboch, ako zmierniť humanitárne dôsledky konfliktu.

Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete. V tejto oblasti úzko spolupracuje s Ruskom a od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu rozvíja svoje vzťahy s Moskvou aj s Kyjevom. Zároveň sa stavia sa do pozície možného sprostredkovateľa v tejto vojne.

Zelenskyj v posledných týždňoch precestoval viacero krajín v snahe získať podporu pre Kyjev a presvedčiť ich, aby sa zúčastnili na mierovom summite o Ukrajine, ktorý sa bude 15. a 16. júna konať v Švajčiarsku. Pozvanie dosiaľ potvrdilo vyše 90 krajín a organizácii, Saudská Arábia zatiaľ medzi nimi nie je, uviedli minulý týždeň regionálni diplomati pre AFP.

Okrem svojich tradičných spojencov v Európskej únii a štátoch na Blízkom východe a v Ázii, ktoré majú užšie vzťahy s Ruskom, navštívil ukrajinský prezident aj Singapur, Filipíny a Katar.

Rijád zohral v septembri 2022 podľa AFP nečakanú úlohu, keď sprostredkoval prepustenie zahraničných bojovníkov zadržaných na Ukrajine vrátane dvoch zo Spojených štátov a piatich z Británie. Istý saudskoarabský predstaviteľ ešte vlani v marci povedal, že Saudská Arábia zostáva otvorená možnosti sprostredkovania s cieľom ukončiť prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.

Zelenskyj Saudskú Arábiu naposledy navštívil vo februári tohto roka.