Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj prvýkrát od začiatku ruskej invázie navštívi Britániu

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu k národu, v Kyjeve na Ukrajine v piatok 25. februára 2022. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident sa počas návštevy stretne s britským premiérom Rishim Sunakom a prihovorí sa tiež britskému parlamentu.

Londýn 8. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívi Spojené kráľovstvo, oznámila britská vláda. Ide o prvú cestu Zelenského do Británie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Ukrajinský prezident sa počas návštevy stretne s britským premiérom Rishim Sunakom a prihovorí sa tiež britskému parlamentu, uviedla vo vyhlásení britská vláda.

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc za viac ako 2 miliardy libier a Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva. Premiér Sunak zároveň oznámil, že Británia ukrajinským pilotom stíhačiek ponúkne výcvik podľa štandardov Severoatlantickej aliancie.

Obaja lídri budú diskutovať aj o okamžitom dodaní vojenského vybavenia na Ukrajinu, ktoré má ukrajinskej armáde pomôcť čeliť jarnej ruskej ofenzíve, píše sa vo vyhlásení. Britská vláda dodala, že výcvikový program ponúkne aj pre príslušníkov ukrajinskej námornej pechoty.

Británia vycvičila v rámci programu podpory už 10.000 ukrajinských vojakov za šesť mesiacov a tento rok ich plánuje vycvičiť ďalších 20.000, píše AFP.

Od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2022 ide iba o druhú zahraničnú návštevu Zelenského. V decembri sa vo Washingtone stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom a vystúpil v Kongrese.