Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Ruskí vojaci sú v Bachmute, mesto však nedobyli

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok 27. marca 2023 navštívil raketami poškodenú oblasť v Záporoží na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v nedeľu uviedla, že krajinská armáda z časti obkľúčila Bachmut, aby tak ruským vojakom sťažila prítomnosť.

Hirošima 21. mája (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu povedal, že ruskí vojaci sú v Bachmute. Dodal však, že Rusi toto východoukrajinské mesto nedobyli. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Dnes sú (ruskí vojaci) v Bachmute," povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii počas summitu krajín skupiny G7 v japonskej Hirošime. "Bachmut však nie je obsadený Ruskom," dodal.

Zelenskyj zničenie Bachmutu prirovnal k zničeniu Hirošimy po tom, ako na ňu Spojené štáty 6. augusta 1945 zhodili atómovú bombu. "Fotografie Hirošimy mi pripomínajú Bachmut," povedal. Ukrajinský prezident v nedeľu v Hirošime položil kvety k pamätníku obetiam zhodenia atómovej bomby.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v nedeľu uviedla, že krajinská armáda z časti obkľúčila Bachmut, aby tak ruským vojakom sťažila prítomnosť.

Rusko predtým ohlásilo úplné dobytie Bachmutu a v sobotu to isté tvrdil Jevgenij Prigožin, šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá v okolí tohto mesta pôsobí. Ruským vojakom a vagnerovcom k dobytiu mesta gratuloval aj ruský prezident Vladimir Putin.

Viaceré média v nedeľu informovali, že Zelenskyj nepriamo potvrdil dobytie Bachmutu ruskými silami. Hovorca ukrajinskej prezidentskej kancelárie Serhij Nikiforov však neskôr tieto vyjadrenia poprel a poskytol aj vysvetlenie.

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti prebiehajú už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas viac ako ročnej ruskej invázie. V tomto meste žilo pred vypuknutím vojny približne 70.000 ľudí.