Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj sa po návšteve Kongresu poďakoval americkým politikom

Prezident USA Joe Biden s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskyjom v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 21. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan vopred oznámil, že Washington zatiaľ nedodá Kyjevu taktické balistické strely dlhého doletu ATACMS.

Washington/Kyjev 21. septembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok na sociálnej sieti X (predtým Twitter) poďakoval americkej Snemovni reprezentantov, Demokratickej i Republikánskej strane aj americkým občanom za ich podporu Ukrajiny, informuje TASR.

"Spoločne sme dosiahli veľa na ochranu demokracie, slobody a dôstojnosti - hodnôt, ktoré sú spoločné pre oba naše národy," napísal Zelenskyj.

Ukrajinci podľa neho trpia v dôsledku ruských vojnových zločinov. Podotkol, že ukrajinským jednotkám sa podarilo oslobodiť viac ako polovicu predtým okupovaného územia Ukrajiny. "Jasne vidíme, že víťazstvo sa blíži," napísal na sociálnej sieti X.

S americkými politikmi sa Zelenskyj zhováral o situácii na bojisku, ako aj o obranných potrebách Ukrajiny vrátane posilnenia protivzdušnej obrany.

"Zdôraznil som, že ukrajinské víťazstvo zabezpečí, že ani Rusko, ani žiadna iná diktatúra už nebude môcť destabilizovať slobodný svet. Aby sme zvíťazili, musíme všetci držať spolu a spolupracovať," apeloval Zelenskyj.

Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy vo štvrtok zamietol Zelenského žiadosť o vystúpenie na spoločnom zasadnutí Kongresu, pričom to odôvodnil tým, že Kongres je momentálne vyťažený vzhľadom na nabitý legislatívny týždeň. Predseda snemovne navyše dodal, že Zelenskyj v Kongrese už vystúpil v decembri minulého roka.

Ukrajinský prezident už navštívil Kongres i Pentagón. Očakáva sa jeho stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome.

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan vopred oznámil, že Washington zatiaľ nedodá Kyjevu taktické balistické strely dlhého doletu ATACMS. Hovorca Pentagónu medzičasom informoval o balíku vojenskej pomoci v hodnote 325 miliónov dolárov, ktorý USA poskytnú Ukrajine.