Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj sa poďakoval protivzdušnej obrane za záchranu životov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v japonskom meste Hirošima 21. mája 2023. Foto: TASR/AP

Došlo síce k niekoľkým dopadom, väčšina dronov a rakiet však bola zostrelená, uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom videoprejave, ktorý zverejnili v pondelok večer v Kyjeve.

Kyjev 29. mája (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok po masívnych ruských útokoch dronmi, raketami a riadenými strelami poďakoval protivzdušnej obrane svojej krajiny za "záchranu stoviek ľudských životov", informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Došlo síce k niekoľkým dopadom, väčšina dronov a rakiet však bola zostrelená, uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom videoprejave, ktorý zverejnili v pondelok večer v Kyjeve.

"Svet musí byť svedkom toho, že teror prehrá," dodal s tým, že ukrajinská protivzdušná obrana za jediný deň zachránila niekoľko stoviek ľudských životov.

Americké systémy protivzdušnej obrany typu Patriot pomohli "v zničení zla", povedal Zelenskyj. Zároveň požiadal o ďalšiu pomoc, ktorou by sa zdokonalila obrana Ukrajiny.

"Samozrejme neexistuje väčšie poníženie pre jeden teroristický štát, než je úspech našich bojovníkov," podotkol ukrajinský prezident. "Neexistuje žiadna alternatíva, než je úplné oslobodenie nášho územia," zdôraznil.

Zelenskyj tiež potvrdil, že sa stretol s ukrajinským vojenským vedením, aby spolu prediskutovali kroky protiofenzívy proti ruskej vojenskej invázii, píše DPA.

Rusko v pondelok podniklo doposiaľ najmasívnejšie vzdušné útoky na Ukrajinu od začiatku tohto mesiaca. V noci na pondelok došlo k desiatkam útokov dronmi; letecký poplach bol vyhlásený niekoľko hodín počas noci i dvakrát počas dňa. Neustále dochádzalo k masívnym explóziám pri zostreľovaní objektov.

Len v priebehu predpoludnia zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana 11 rakiet typu Iskander. Metropola Kyjev sa tento mesiac už po 16-krát stala terčom takýchto útokov. Niektoré jej mestské časti boli zasiahnuté troskami zostrelených rakiet.

DPA pripomína, že od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy koncom vlaňajšieho februára ešte nedošlo k takémuto vysokému počtu útokov počas jediného mesiaca.