Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Státisíce ľudí na juhu majú sťažený prístup k pitnej vode

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 1. júna 2023. Foto: TASR/AP

Ruskom dosadené úrady v okupovanej časti Chersonskej oblasti v piatok podľa AFP uviedli, že v dôsledku záplav po zničení priehrady zahynulo osem ľudí.

Kyjev 9. júna (TASR) - Obmedzený prístup k pitnej vode majú státisíce ľudí v oblastiach južnej Ukrajiny postihnutých záplavami zo zničenej Kachovskej priehrady, uviedol v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Státisícom ľudí vo viacerých mestách a dedinách sa značne sťažil prístup k pitnej vode," napísal Zelenskyj na platforme Telegram. "Vo viac než 40 obciach sa zastavil život."

Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko zároveň v piatok uviedol, že záplavy po zničení Kachovskej priehrady si vyžiadali najmenej päť obetí na životoch, kým 13 ďalších ľudí utrpelo zranenia.

Ruskom dosadené úrady v okupovanej časti Chersonskej oblasti v piatok podľa AFP uviedli, že v dôsledku záplav po zničení priehrady zahynulo osem ľudí. Podľa šéfa Rusmi menovanej oblastnej samosprávy Vladimira Saľda voda zaplavila 22.273 domov v 17 obciach a "môže stále stúpať až desať dní".

Kachovská priehrada na rieke Dneper v Ruskom okupovanej časti juhoukrajinskej Chersonskej oblasti sa pretrhla v utorok skoro ráno. Moskva i Kyjev sa navzájom obviňujú z jej zničenia.

Ukrajina vo štvrtok obvinila Rusko z ostreľovania postihnutých oblastí počas evakuácie obyvateľov zo zatopených budov.