Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Ukrajina podáva žiadosť o zrýchlený vstup do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vedie zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) v súvislosti s plánovanou anexiou štyroch oblastí na východe a juhu krajiny Ruskom, v Kyjeve 30. septembra 2022. Foto: TASR/AP

TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Kyjev 30. septembra (TASR) - Ukrajina podáva žiadosť o "zrýchlený" vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). V piatok to vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných ukrajinských regiónov k Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

"Podpísaním žiadosti Ukrajiny o urýchlený vstup do NATO robíme náš rozhodný krok... Prakticky sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými štandardmi. Sú skutočné pre Ukrajinu – skutočné na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie," povedal Zelenskyj. "Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia," dodal.

Čo presne znamená "zrýchlená" žiadosť, zatiaľ nie je známe, keďže prijatie nového člena musia jednomyseľne schváliť ostatné členské štáty NATO, uvádza AP.

Ukrajinský prezident zopakoval prísľub vyhnať okupantov z obsadených území. "Celé územie našej krajiny bude oslobodené od tohto nepriateľa – nepriateľa nielen Ukrajiny, ale aj samotného života, ľudskosti, práva a pravdy," uviedol. Dodal, že Rusko o tomto zámere vie a cíti ukrajinskú silu. "Vidí, že práve tu, na Ukrajine, dokazujeme silu našich hodnôt," pokračoval.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine sa ukrajinská armáda prezbrojuje a od zbraní zo sovietskej éry postupne prechádza na štandardy NATO. Ambície Kyjeva vstúpiť do NATO boli pre Moskvu jednou zo zámienok na februárovú inváziu na Ukrajinu, pripomína britská spravodajská stanica Sky News.