Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj: Útoky na Cherson sú teroristickým činom

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Za posledných 24 hodín boli na bojiskách zaznamenané raketové a letecké útoky, ako aj útoky útočných dronov, sumarizoval generálny štáb.

Kyjev 4. decembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil útoky ruskej armády na ukrajinské mesto Cherson a označil ich za teroristické útoky v pravom zmysle slova.

Vo svojom večernom videopríhovore, o ktorom informovala agentúra DPA, Zelenskyj tiež informoval, že v Chersonskej oblasti došlo v tento deň k viac ako 20 ruským útokom. Dodal, že v Chersone šlo o "brutálne útoky po celom meste", pričom ich terčom boli domy, ulice i nemocnice.

Šéf civilnej a vojenskej správy Chersonskej oblasti Roman Mročko v nedeľu večer na sociálnych sieťach zverejnil novú bilanciu ostreľovania mesta Cherson: o život prišli dvaja ľudia a ďalších sedem ich bolo zranených.

Doplnil, že k obetiam a zraneniam ľudí došlo v dôsledku ostreľovania centrálnej časti mesta, keď delostrelecké granáty zasiahli viacposchodovú budovu a dve zdravotnícke zariadenia.

Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že intenzívne boje pokračujú v desiatkach lokalít pozdĺž celej frontovej línie. Najťažšia je situácia na frontoch okolo obcí a miest Marjinka, Avdijivka a Bachmut. "Ťažké je to však aj na juhu a v Charkovskej oblasti," doplnil Zelenskyj.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej zvodke z nedele večera informoval, že počas dňa došlo na fronte k 56 vojenským stretom, pričom najintenzívnejšie boje sa - rovnako ako v predchádzajúcich dňoch - odohrali v oblasti miest Bachmut a Avdijivka. Operatívnu situáciu na východe a juhu Ukrajiny hodnotí generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny ako "naďalej zložitú".

Za posledných 24 hodín boli na bojiskách zaznamenané raketové a letecké útoky, ako aj útoky útočných dronov, sumarizoval generálny štáb.

Zelenskyj vo svojom príhovore pripomenul, že "každé mesto na Ukrajine, kde bol dnes relatívne pokojný deň", a každý obyvateľ takýchto lokalít "by mal mať na pamäti, že boj o osud Ukrajiny pokračuje".