Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj obvinil Rusko z používania fosforových bômb

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjeve na Ukrajine v sobotu 9. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Vyslovil sa aj za ďalšie sankcie, ktoré sú podľa neho jediným spôsobom, ako donútiť Rusko, aby súhlasilo s mierom.

Kyjev/Tallinn 13. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil v stredu Rusko z používania fosforových bômb na Ukrajine. Takéto správanie je "jasným terorom voči civilnému obyvateľstvu", povedal v prejave k poslancom estónskeho parlamentu, o ktorom informujú agentúra Rueters a spravodajská televízia Sky News.

Reuters upozorňuje, že Zelenského obvinenie týkajúce sa fosforových bômb nie je možné nezávisle overiť.

Zelenskyj ďalej uviedol, že je potrebné nájsť nástroje, ktoré prinútia Rusko, aby prestalo s nútenými deportáciami ľudí z Ukrajiny. Vyslovil sa aj za ďalšie sankcie, ktoré sú podľa neho jediným spôsobom, ako donútiť Rusko, aby súhlasilo s mierom.

Ukrajinský prezident v prejave k estónskym poslancom tiež zopakoval svoju žiadosť, aby Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny EÚ.

Zelenskyj sa v stredu v Kyjeve stretne s prezidentmi pobaltských krajín Litvy, Lotyšska aj Estónska a tiež Poľska, ktorí do ukrajinskej metropoly pricestujú, aby mu prejavili podporu. Ich cestu organizuje poľská strana, ktorá spoločne s Ukrajinou zaisťuje jej logistiku a bezpečnosť.