Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zelenskyj zvolal na piatok radu pre bezpečnosť a obranu Ukrajiny

Na archívnej snímke poskytnutej Ukrajinskou prezidentskou kanceláriou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ak Moskva anektuje okupované ukrajinské oblasti, Zelenskyj pohrozil veľmi tvrdou odozvou zo strany Kyjeva.

Kyjev 29. septembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal na piatok zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO). Vo štvrtok to na sociálnej sieti Facebook oznámil jeho hovorca Serhij Nykyforov. TASR informuje na základe správy z agentúry DPA.

Zasadnutie RNBO súvisí s plánovanou anexiou štyroch oblastí na východe a juhu Ukrajiny, ktorá je na piatok naplánovaná v Kremli. Ako približuje DPA, predsedom RNBO je prezident Zelenskyj a členmi sú šéfovia armády a tajných služieb, ministri obrany a vnútra a ďalší členovia vlády.

Moskva vo štvrtok oznámila, že v piatok budú na ceremónii v Georgijevskej sále Veľkého kremeľského paláca podpísané dokumenty o začlenení Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblastí do Ruskej federácie. Prítomný bude aj prezident Vladimir Putin.

Ak Moskva anektuje okupované ukrajinské oblasti, Zelenskyj pohrozil veľmi tvrdou odozvou zo strany Kyjeva. Tzv. referendá o pričlenení k Rusku, ktoré Západ označil za pseudohlasovanie, sú podľa slov Zelenského "bezcenné a realitu nezmenia", píše agentúra Reuters. "Územná celistvosť Ukrajiny bude obnovená. A naša reakcia na uznanie výsledkov (referend) Ruskom bude veľmi tvrdá," povedal Zelenskyj vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad po telefonáte s talianskym premiérom Mariom Draghim.