< sekcia Zahraničie

Zeman rozhodol o presunutí udeľovania štátnych vyznamenaní

Miloš Zeman, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Tento ceremoniál bol odložený pre pandémiu koronavírusu už minulý rok.

Praha 25. októbra (TASR) - Český prezident Miloš Zeman v pondelok rozhodol o presunutí tradičného udeľovania štátnych vyznamenaní pri príležitosti výročia vzniku Československa 28. októbra. Ceremoniál presunuli na 1. januára 2022 a prezident sa na ňom hodlá zúčastniť osobne, informoval portál iDnes.cz.

"Prezident republiky dnes potvrdil, že pre ceremoniál spojený s odovzdávaním prepožičaných a udelených štátnych vyznamenaní využije rádový deň 1. januára 2022. Teší sa, že bude môcť prepožičané a udelené štátne vyznamenania odovzdať osobne," uviedol prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Prezidentov poradca a bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula už dopoludnia informoval české média o tom, že ceremoniál odovzdávania štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade, ktorý sa mal konať 28. októbra, je zrušený. Neposkytol však informácie o tom, na aký deň bude ceremoniál presunutý.

Tento ceremoniál bol odložený pre pandémiu koronavírusu už minulý rok. Tento rok je však dôvodom jeho presunutia zdravotný stav prezidenta, píšu Novinky.cz. Zeman najskôr avizoval, že ocenenia odovzdá na invalidnom vozíku. V súčasnosti je však hospitalizovaný s bližšie nešpecifikovaným ochorením v Ústrednej vojenskej nemocnici.

Český premiér Andrej Babiš už skôr uviedol, že považuje za vhodné ceremoniál odložiť.

Riaditeľ hradného protokolu Vladimír Kruliš uviedol, že ak príde k presunutiu slávnostného odovzdávania cien z 28. októbra, tak hrad zverejní zoznam vyznamenaných v daný deň presne o 20.00 h.

Zeman je hospitalizovaný od 10. októbra, keď bol do nemocnice prevezený v zjavne bezvládnom stave zo zámku v Lánoch. Verejnosť mohla prezidenta naposledy vidieť v polovici septembra, keď ho prepúšťali z rekondičného pobytu v ÚVN, ktorý absolvoval pre "únavu a dehydratáciu".