< sekcia Zahraničie

Ľudskoprávni experti vyzvali Vatikán, aby zabránil zneužívaniu detí

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

List napísali osobitní spravodajcovia pre sexuálne vykorisťovanie detí, kruté a ponižujúce zaobchádzanie, presadzovanie pravdy, spravodlivosti a nápravy a pre práva osôb so zdravotným postihnutím.

Ženeva 21. júna (TASR) - Skupina expertov OSN na ľudské práva v pondelok uviedla, že vyzvala Vatikán, aby podnikol kroky na zastavenie sexuálneho zneužívania detí v katolíckych inštitúciách a zabránil jeho opakovaniu. Informuje o tom agentúra AFP.

Experti vyzvali „Svätú stolicu, aby podnikla všetky nevyhnutné opatrenia na zastavenie a opakovanie násilia a sexuálneho zneužívania vykonávaného na deťoch v katolíckych inštitúciách" a zaistila, aby páchatelia boli braní na zodpovednosť a obetiam sa vyplatilo odškodné.

Štyria osobitní spravodajcovia, ktorí Organizáciu Spojených národov (OSN) informujú o svojich zisteniach, napísali Vatikánu v apríli, píše AFP. Vyjadrili „krajné znepokojenie v súvislosti s početnými tvrdeniami vo svete o sexuálnom zneužívaní a násilí zo strany členov katolíckej cirkvi voči deťom", uvádza sa v liste, ktorý zverejnili v pondelok.

Experti tiež uviedli, že sú znepokojení opatreniami, ktoré cirkev prijala na „ochranu podozrivých násilníkov, krytie zločinov, bránenie bratia podozrivých násilníkov na zodpovednosť a vyhýbanie sa odškodnému pre obete". Poukázali tiež, že stále existujú podozrenia z obštrukcií a nedostatočnej spolupráce v právnych konaniach.

Ľudskoprávni experti vyzvali Vatikán, aby plne spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní v dotknutých krajinách a aby sa zdržal podpisovania dohôd, ktorých cieľom je, aby sa členovia cirkvi obvinení zo zneužívania vyhli zodpovednosti.

List napísali osobitní spravodajcovia pre sexuálne vykorisťovanie detí, kruté a ponižujúce zaobchádzanie, presadzovanie pravdy, spravodlivosti a nápravy a pre práva osôb so zdravotným postihnutím, uzatvára AFP.