Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. jún 2026Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Ženy robia našu armádu silnejšou, tvrdí menecká ministerka obrany

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová, archívna foto. Foto: TASR/AP

Krampová-Karrenbauerová zdôraznila, že rovnaké zaobchádzanie s mužmi a so ženami, najmä z finančného hľadiska, je dôležitým záujmom. 

Berlín 8. marca (TASR) - Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová je presvedčená, že armáda spolkovej republiky sa prostredníctvom rastúceho počtu žien vo svojich radoch stáva silnejšou.

"Ďakujem našim ženám za ich neúnavné úsilie - na zemi, vo vzduchu alebo na mori, doma i v zahraničí, na očiach alebo mimo nich," uviedla v pondelok v komentároch k Medzinárodnému dňu žien.

"Náš Bundeswehr sa za posledných pár rokov stal rozmanitejším, talentovanejším a silnejším - verím v rozmanitosť tímov!"

Podiel žien v nemeckých ozbrojených silách vrátane ženského neuniformovaného personálu je približne 20-percentný, tvrdí ministerka obrany. Cieľom ministerstva je toto číslo výrazne zvýšiť cieleným získavaním a rozvojom zamestnancov, odstránením bariér, vytvorením viacerých príležitostí, ktoré umožnia spojiť prácu s rodinným životom, a podporou manažérok.

Krampová-Karrenbauerová zdôraznila, že rovnaké zaobchádzanie s mužmi a so ženami, najmä z finančného hľadiska, je dôležitým záujmom. "Je samozrejmé, že ženám platíme za ich náročnú službu rovnako," uviedla.  

Európsky súdny dvor (ECJ) v Luxemburgu v januári 2000 rozhodol, že tým, že nemecká legislatíva úplne vylučuje ženy z práce so zbraňami, porušila smernicu EÚ o profesionálnej rovnosti medzi mužmi a ženami. Vďaka tomu sa v roku 2001 ženám oficiálne otvorili všetky cesty k vojenskej kariére. Predtým smeli pracovať iba vo vojenskej lekárskej službe alebo v hudobnej zložke.