< sekcia Zahraničie

FOTO: Protestné zhromaždenie v Minsku sa skončilo bez zásahu polície

Na snímke žena s bieloruskou vlajkou počas demonštrácie proti brutálnemu zásahu polície počas protestov po prezidentských voľbách v centre Minska 14. augusta 2020. Foto: TASR/AP

Demonštranti na zhromaždení v Minsku požadovali spravodlivé voľby a prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov v iné dni.

Minsk 15. augusta (TASR) - Zhromaždenie, ktoré sa za účasti tisícov ľudí konalo v piatok od popoludnia na Námestí nezávislosti v Minsku, sa večer skončilo a jeho účastníci sa pokojne rozišli. Polícia proti zhromaždeným nijakom nezasiahla. Informoval o tom spravodajský portál TUT.by.

Pred odchodom z námestia demonštranti skandovali, že na námestie sa budú vracať každý deň, a následne aj pozbierali odpadky, ktoré tam po sebe zanechali.

Bieloruské bezpečnostné zložky pred poludním obkľúčili úrad vlády. Keď sa však na Námestí nezávislosti, kde úrad sídli, začali popoludní schádzať demonštranti, policajti - na znak solidarity s nimi - sklopili svoje štíty. Mladé ženy potom rozdávali príslušníkom polície kvety a objímali ich.

Na snímke žena objíma vojaka pred budovou bieloruskej vlády počas ukážky priateľstva po brutálnom zásahu polície po prezidentských voľbách v centre Minska 14. augusta 2020.
Foto: TASR/AP
Demonštranti na zhromaždení v Minsku požadovali spravodlivé voľby a prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov v iné dni. Skandovali aj meno kandidátky na post hlavy štátu Sviatlany Cichanovskej, ktorú označili za svoju prezidentku.

Masové protesty vypukli v mnohých bieloruských mestách hneď v nedeľu 9. augusta, keď sa skončilo hlasovanie v prezidentských voľbách a keď boli zverejnené tzv. exit polls svedčiace o ďalšom víťazstve úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka. Zásahy polície proti demonštrantom boli v mnohých mestách brutálne a vyvolali veľkú kritiku zo zahraničia.
Na snímke ľudia s bieloruskými vlajkami protestujú proti brutálnemu zásahu polície proti demonštrantom po prezidentských voľbách v centre Minska 14. augusta 2020.
Foto: TASR/AP