Quantcast
< sekcia Zahraničie

Žiadateľov o azyl v Európe pribúda - aj bez utečencov z Ukrajiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V porovnaní s bilanciou z februára sa v marci súčasne zdvojnásobil počet žiadostí o azyl podaných Rusmi - bolo ich 1400.

Brusel 29. júna (TASR) - Počet žiadateľov o azyl v Európe po útlme v dôsledku pandémie opäť stúpa, dokonca aj bez započítania vojnových utečencov z Ukrajiny. Uvádza sa to vo výročnej správe Európskeho podporného úradu pre otázky azylu (EASO) zverejnenej v utorok. Informuje o tom agentúra AFP.

Výkonná riaditeľka EASO Nina Gregoriová vysvetlila, že zvyšujúce sa počty žiadateľov o azyl súvisia s tromi faktormi: inštrumentalizáciou migrantov na politické účely zo strany bieloruského režimu, s prevzatím moci v Afganistane fundamentalistickým hnutím Taliban a s vojnou na Ukrajine.

Väčšina Ukrajincov v záznamoch o žiadateľoch o azyl nefiguruje, pretože krátko po ruskej invázii dostali osobitný štatút.

Podľa EASO bolo k 9. júnu v EÚ zaregistrovaných asi 3,4 milióna utečencov z Ukrajiny – z nich viac ako dve tretiny sú ženy – ako príjemcov tohto štatútu. Táto dočasná ochrana im umožňuje prístup k bývaniu, práci a školám na obnoviteľné obdobie jedného roka.

Gregoriová uviedla, že týmto mimoriadnym opatrením sa predišlo preťaženiu európskeho azylového systému. Napriek tomuto opatreniu boli Ukrajinci v marci tohto roku najpočetnejšou skupinou žiadateľov o azyl - pred Sýrčanmi (117.000 žiadostí), Afgancami (102.000), Iračanmi (30.000), Pakistancami a Turkami (po 25.000) a Bangladéšanmi (20.000).

V porovnaní s bilanciou z februára sa v marci súčasne zdvojnásobil počet žiadostí o azyl podaných Rusmi - bolo ich 1400.

V roku 2021 bolo v krajinách Európskej únie, Švajčiarsku, Nórsku, Islande a Lichtenštajnsku podaných približne 648.000 žiadostí o azyl. Ide o nárast o zhruba tretinu žiadostí v porovnaní s rokom 2020 a približne rovnaký počet žiadostí ako v roku 2018, teda pred vypuknutím pandémie, počas ktorej počet žiadostí o azyl klesol.

Najväčší počet žiadateľov o azyl prijalo v roku 2021 Nemecko (191.000), nasledované Francúzskom (121.000) a Španielskom (65.000).

Štatút utečenca alebo podobnej ochrany bol poskytnutý v 34 percentách prípadov, pričom najúspešnejšími žiadateľmi boli Eritrejčania - úrady vyhoveli ich žiadostiam v 81 percentách prípadov.