< sekcia Zahraničie

Zdravotné sestry v Zimbabwe chcú za lepšie podmienky v boji s COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Polícia zatkla najmenej 12 demonštrantov a obvinila ich z porušenia karanténnych opatrení.

Harare 6. júla (TASR) – Najmenej 12 zdravotných sestier zatkli v pondelok v Zimbabwe, keď protestovali proti zlým pracovným podmienkam a nedostatočnej ochrane pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19, informovala agentúra AP.

Tisíce zdravotníkov pracujúcich v zimbabwianskych štátnych nemocniciach prestali v polovici júna chodiť do práce. Zdravotníci, ktorí v krajine zarábajú menej ako 50 dolárov mesačne, sa zišli v metropole Harare a v druhom najväčšom meste Bulawayo, aby protestovali proti nedostatočnému ochrannému vybaveniu, keďže k dispozícii nemajú ani rúška či rukavice.

Polícia zatkla najmenej 12 demonštrantov a obvinila ich z porušenia karanténnych opatrení.

Združenie zdravotných sestier v Zimbabwe vo vyhlásení označilo zatknutia za najjasnejší dôkaz neochoty vlády zabezpečiť zlepšenie ich pracovných podmienok.

Prípady nákazy novým koronavírusom v Zimbabwe v posledných týždňoch stúpajú. Krajina doposiaľ zaznamenala 700 prípadov nákazy, z toho osem úmrtí.

Väčšina nových prípadov bola v Zimbabwe zaznamenaná v centrách, kde sa dočasne izolujú ľudia, ktorí sa domov vrátili z iných častí Afriky, najmä z Juhoafrickej republiky.

Časté štrajky zdravotníckych pracovníkov sú ďalším znakom nefungujúceho systému verejného zdravotníctva. Situácia v krajine je taká zúfalá, že rodiny pacientov musia často sami sprostredkúvať nemocniciam lieky, jedlo a v niektorých prípadoch dokonca aj vedrá s vodou.